Różni klienci korzystają z oferty Bibby Financial Services sp z o.o. To mniejsze i większe przedsiębiorstwa, które na różnym etapie prowadzonej działalności stykają się z niewypłacalnością kontrahentów, ale nie chcą, by ten stan wpływał na ich płynność finansową oraz realizowanie zobowiązań. Dlatego właśnie w kategorii firma faktoringowa szukają sprawdzonych i rzetelnych rozwiązań. Ten rodzaj usługi finansowej staje się coraz bardziej popularny i doskonale wpisuje się w funkcjonowanie wielu branż.
Dla kogo usługi Bibby Financial Services sp z o.o.?
Usługi faktoringu realizowane na przykład przez Bibby Financial Services są skierowane przede wszystkim do firm, które prowadzą sprzedaż towarów i usług innym przedsiębiorcom lub instytucją w ramach kredytu kupieckiego. Kluczowym Aspektem jest tu właśnie odroczony termin płatności, ponieważ brak uregulowania zobowiązania może mieć bardzo duży wpływ na płynność finansową sprzedającego. Nic więc dziwnego, że firmy chcą ograniczyć ryzyko związane z niewypłacalnością partnera. Oczywiście faktoring tak naprawdę przynosi korzyści wszystkim. Jest to transakcja trójstronna. Obejmuje faktoranta (czyli klienta), odbiorcę (dłużnika) oraz faktora – to strona finansująca.
Każda sprzedaż wiąże się z obowiązkiem zapłaty za towar czy usługę. Często odroczony termin płatności ułatwia wszystkim stronom zarządzanie kapitałem. Ten czas ze względu na branżę czy też na indywidualne ustalenia może być różny. Niemniej zdarza się również tak, że kupujący w szeregu innych zobowiązań takich jak na przykład wynagrodzenia czy materiały produkcyjne opóźnia się z zapłaceniem za fakturę.
Jak sobie radzić z niewypłacalnością kontrahentów?
Faktoring jest właśnie wtedy doskonałą opcją dla przedsiębiorców, którzy po prostu chcą uzyskać płatność za towary czy usługi. Warto przy tym zwrócić uwagę, że to coraz bardziej popularna opcja, więc wybierając ją, warto sprawdzić opinie klientów i przeanalizować rynek. Cała procedura polega na tym, że firma faktoringowa otrzymuje od przedsiębiorcy elektroniczne zestawienie faktur. Zgodnie z warunkami podpisanej umowy zostaje na konto faktoranta wypłacona zaliczka w kwocie do 90% wartości brutto faktury. Resztę pieniędzy otrzyma on po opłaceniu faktury przez dłużnika. Taki układ sprawia, że firma może niemalże natychmiast korzystać ze środków, nie czekając wcale na to, kiedy kupujący ureguluje zobowiązanie.
Obecnie można spotkać się z dwoma rodzajami faktoringu. Pierwszy z nich nazywany jest niepełnym. W tym wypadku nie przejmuje się ryzyka niewypłacalności kontrahenta. W przeciwnym razie mowa jest o faktoringu pełnym – bez regresu. W zależności od konkretnych potrzeb można się więc zdecydować na rozwiązanie, które najbardziej będzie pasować do potrzeb.
Wymieniając zalety faktoringu, warto wspomnieć, że jest to usługa dostępna niemalże dla każdego i zdecydowanie łatwiejsza niż na przykład sięgnięcie po kredyt w banku. W tym wypadku bowiem nie ma znaczenia zdolność kredytowa, a podstawowym kryterium staje się fakturowalność. To oznacza, że sprawdzane jest, czy występują okoliczności, które mogą powodować trudności w egzekwowaniu należności. Poza dbaniem o płynność finansową niezwykle ważnym aspektem jest również to, że nie ma konieczności ustanowienia materialnych zabezpieczeń. Wynika to z faktu, że samym zabezpieczeniem są przecież faktury oraz weksel przedsiębiorcy. Jeśli odbiorca nie opłaci zobowiązania, to po stronie faktora leżą upomnienia oraz uruchomienie całej machiny, która ma motywować dłużnika.