Zgłębiając tajniki pracy z projektami coraz częściej spotykamy się z pojęciem Scrum. Opanowało ono poradniki, blogi internetowe, podcasty i ogłoszenia o pracę. Scrum Master poszukiwany, praca w Scrum, Czym jest Scrum i jak zostać Scrum Masterem, Czym jest Scrum i jak wprowadzić go w firmie? Te hasła opanowały sieć i coraz trudniej przejść obok nich obojętnie.
Czym jest Scrum?
W skrócie Scrum możemy określić jako zestaw narzędzi pomocnych w zbudowaniu jak najlepszego produktu w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem jak najwyższej wartości biznesowej. Jest to framework, czyli szkielet, struktura, która pozwala nam na wytworzenie wartościowego produktu dzięki odpowiedniemu zarządzaniu procesami.
Pracując w Scrum, zadania do wykonania podczas pracy nad produktem dzielimy na mniejsze elementy i sortujemy je względem ważności. Pomaga nam w tym Product Owner, który mając pełną wizję produktu mówi nam, co dokładnie ma zostać wykonane i przedstawia uszeregowaną listę oczekiwań w postaci Backlogu Produktu. Ustala on także, wraz z zespołem deweloperskim, co to znaczy, że produkt działa, czyli Definition of Done (Definicja Ukończenia).
Struktura pracy w Scrum opiera się na małych, samo-organizujących się i wielofunkcyjnych zespołach deweloperskich, które same dobierają sposób budowania swojej części produktu oraz niezbędne narzędzia. Taki zespół spotyka się codziennie, aby omówić zakres pracy a czas jego pracy podzielony jest na krótkie odcinki, mające za zadanie dostarczenie gotowego fragmentu produktu. Takie odcinki czasowe nazywamy Sprintami. Sprint – Iteracja jest czasem, w jakim zespół tworzy kolejny przyrost produktu, a jego efektem końcowym jest działająca, rozszerzona o nowe funkcjonalności wersja produktu (względem poprzedniego Sprintu).
Ten sposób pracy w przejrzysty sposób pokazuje nam efektywność naszych praktyk rozwijania oprogramowania, a jeśli uznamy je za niewystarczające lub błędne, możemy na bieżąco je zmieniać lub poprawiać. Pętla „sprawdź i dostosuj” pozwala nam na bieżący wgląd w skuteczność podjętych działań oraz ich odpowiednie dostosowywanie.
Czym zajmuje się Scrum Master?
Scrum Master jest coachem scrumowym, który upewnia się, że zasady Scruma są stosowane i realizowane zgodnie ze zbiorem zasad opublikowanych w najaktualniejszej wersji przewodnika Scrum Guide. Jest wsparciem zespołu i jego motywatorem. Pomaga zespołowi zrozumieć Scrum i dba o poprawianie jego efektywności. Pomaga także komunikować się z Product Ownerem.
Scrum Master nie narzuca swoich rozwiązań, ale pokazuje zespołowi pomocne narzędzia i upewnia się, że jego członkowie efektywnie ze sobą współpracują. Dba o to, aby zespół dobrze zrozumiał stawiany przed nim cel i wiedział jak go osiągnąć. Jego zadaniem jest niwelowanie wszelkich przeszkód, które stają na drodze do osiągnięcia celu.
Jest także cichym obserwatorem, który pracuje razem z zespołem, dba o dostarczenie odpowiedniego sprzętu i o to, aby wszelkie spotkania przewidziane w Scrum (daily scrum, sprint review, potkania z klientem) odbyły się bez przeszkód. Potrafi umiejętnie gasić pożary i rozwiązywać konflikty, a to dzięki doskonałym umiejętnościom komunikacyjnym i dlatego, że ma ważną cechę osobowości: Lubi i rozumie ludzi.
Jak zostać Scrum Masterem?
Scrum Master nie zajmuje się programowaniem, ale zaplecze techniczne może być bardzo przydatne w jego pracy. Scrum Masterem może zostać więc programista lub osoba o silnie rozwiniętych kompetencjach miękkich, ale także rozumiejąca cykl wytwarzania oprogramowania i znająca poszczególne technologie.
Znajomość technologi jest istotna dla zrozumienia pracy zespołu i zbudowania odpowiedniej nici porozumienia. Kompetencje miękkie natomiast przydadzą się przy odpowiedniej organizacji pracy zespołu i rozwiązywania problemów pojawiających się w jej trakcie.
Osoba chcąca zostać Scrum Masterem powinna posiadać doskonałe zdolności organizacyjne oraz umiejętności rozwiązywania konfliktów i działania w kryzysowych sytuacjach. Pracuje on bowiem z całą organizacją, zarządzając procesem i usuwając przeszkody na jego drodze.
Zanim zdecydujesz się na podjęcie takiej ścieżki zawodowej, powinieneś dokładnie zapoznać się ze Scrum Guide, czyli Przewodnikiem po Scrumie. To jest podstawa, która pozwoli Ci na dogłębne zaznajomienie się z tematem.
Zakres wiedzy warto rozszerzyć także o inne pozycje dostępne na rynku, znajomość teorii bowiem znacznie przyśpieszy naukę, a pozycji dostępnych na rynku jest bardzo dużo. W sieci dostępnych jest wiele poradników, których artykuły możesz śledzić przy porannej kawie, coraz więcej jest także podcastów. Spotkasz także mnóstwo ofert szkoleniowych, ale zanim wydasz pieniądze na cykl szkoleń, sprawdź jak praca Scrum Mastera wygląda na żywo.
Spróbuj najpierw poznać relacje osób, które już pracują na takim stanowisku. To pozwoli Ci wyjść poza teorie i ponownie zweryfikować czy ta ścieżka zawodowa to coś dla Ciebie. Jeśli pracujesz w firmie, w której pracują już Scrum Masterzy, postaraj się o spotkanie z jednym z nich. Taka osoba najlepiej zarekomenduje Ci sposoby na zdobycie odpowiedniej wiedzy, udzieli porad lub pozwoli na uczestnictwo w organizowanych przez siebie spotkaniach z zespołem. Na takim spotkaniu zobaczysz jak wygląda jego praca, jakie pytania zadaje, jak motywuje zespół, w skrócie: zobaczysz z czym to się je.
Słuchaj i ucz się od innych. Pomogą w tym MeetUpy, warsztaty i konferencje. Poznasz na nich wady i zalety pracy jako Scrum Master, porady i odpowiednie narzędzia, które możesz wykorzystać w pracy. MeetUpy pomogą Ci także w budowaniu kompetencji miękkich.
Po przejściu tych kroków możesz pomyśleć o szkoleniu, dostępne oferty obejmują zarówno kursy stacjonarne, jak i ich wersje online. Pomogą one Ci w zdobyciu odpowiedniego certyfikatu.
Wiesz już Czym jest Scrum i jak zostać Scrum Masterem, pamiętaj, że aby zostać Scrum Masterem nie musisz być programistą, kluczowe jest rozumienie technologii i umiejętność komunikowania się z ludźmi.
Dobry Scrum Master powinien być otwarty na ludzi i posiadać umiejętność słuchania, nie masz bowiem narzucać zespołowi rozwiązań, ale słuchać uważnie i zadawać odpowiednie pytania. Ważna jest cierpliwość, ale i asertywność oraz umiejętności negocjacyjne. To rola dla osób lubiących pracę zespołową, osoba ceniąca sobie indywidualną pracę po prostu nie odnajdzie się w takiej roli. Poziom profesjonalizmu pracowników, ich poczucie odpowiedzialności za proces i nastawienie do pracy a w efekcie, końcowa jakość produktu, będą w Twoich rękach.
Wykorzystanie Scrum wychodzi dzisiaj poza ramy IT.
Scrum jest z powodzeniem wykorzystywany w innych dziedzinach, w szkolnictwie, w wojsku, marketingu, sprzedaży oraz wsparciu klienta. Większość firm szuka bowiem metody umożliwiającej im szybką reakcję na nieprzewidziane sytuacje, a rozwiązaniem okazuje się Scrum.
Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center