1 sierpnia 2019 roku weszła w życie nowa ustawa o zerowym podatku dla młodych. Zerowy PIT obejmuje wszystkie osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia . Wprowadzone zwolnienie z podatku ograniczono limitem kwotowym w wysokości 85 528 złotych rocznie. Okazuje się jednak, że nie wszystkie młode osoby są uprawnione do korzystania z tej ulgi. Kto i na jakich zasadach może korzystać z zerowego PIT-u? Odpowiedź na to pytanie zamieszczamy w niniejszym artykule.
Zerowy PIT dla młodych – informacje podstawowe
Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje odnośnie wprowadzonego zerowego PIT-u.
– Do skorzystania z nowej ulgi uprawnione są dwa miliony osób.
– Zerowy PIT obejmuje wynagrodzenia uzyskiwane w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.
– Z nowego przepisu nie skorzystają osoby zatrudnione na umowę o dzieło i prowadzące działalność gospodarczą.
– Zerowy PIT dotyczy wszystkich wynagrodzeń w roku, których łączna wysokość nie przekroczy 85 528 złotych.
W jakiej ustawie wprowadzono prawo do zerowego PIT-u?
Brak podatku dla osób do 26. roku życia wprowadzono za sprawą nowelizacji kilku aktów prawnych: ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych. W dniu 24 lipca 2019 roku podpis pod nią złożył prezydent Andrzej Duda. Nowe regulacje prawne w zakresie podatku dla młodych obowiązują od 1 sierpnia 2019 roku.
Kto może korzystać z braku podatku dla młodych?
W ustawie dokładnie określono, które umowy będą objęte zerowym podatkiem PIT dla osób poniżej 26. roku życia. Zwolnione z podatku są następujące rodzaje umów:
– umowa o pracę,
– umowa zlecenie,
– umowa spółdzielczego stosunku pracy,
– umowa pracy nakładczej,
– umowa stosunku służbowego.
Kto nie może korzystać z zerowego PIT?
Z zerowego PIT-u dla młodych nie mogą skorzystać osoby utrzymujące się z umów o dzieło oraz posiadające własną działalność gospodarczą. Nowa ulga nie dotyczy również osób uzyskujących wynagrodzenie z praktyk absolwenckich i stażu.
Co muszę zrobić, aby skorzystać z zerowego podatku PIT?
Osoby, które już w 2019 roku chcą skorzystać z zerowego podatku dla młodych, muszą napisać do swojego pracodawcy specjalne oświadczenie, w którym zawrą informację, iż przysługuje im prawo do tej ulgi. Jeśli pracownik tego nie uczyni, podatek będzie mógł odliczyć dopiero podczas wypełniania zeznania podatkowego za rok 2019.
Warto wiedzieć, że począwszy od stycznia 2020 roku dostarczanie oświadczeń dla pracodawców nie będzie już wymagane. Automatycznie nie będą już oni pobierali zaliczek na podatek do urzędu skarbowego.
Zerowy PIT a kwota wolna od podatku
Wiele osób zastanawia się, czy po przekroczeniu ustawowej kwoty 85 528 złotych, kolejne wynagrodzenia będą objęte kwotą wolną od podatku. Zgodnie z ustawą, po przekroczeniu tego limitu, będzie przysługiwała kwota wolna od podatku. Jeśli będziemy mieli 8 tysięcy złotych nadwyżki, odzyskamy zwrot całego podatku.
Źródło: https://www.pitax.pl/wiedza/aktualnosci/zerowy-pit-dla-mlodych/, PITax.pl – Łatwe Podatki w 2020 roku.
Przeczytaj również:
Załączniki jako istotna część deklaracji podatkowych
Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany? Gdzie go potwierdzić?