Podatki to temat, którego nie lubi większość z nasz. Po części trudno się temu dziwić. Nie dość, że uszczuplają wysokość naszych zarobków to jeszcze wydają się bardzo trudne do rozliczenia. Ilość formularzy, które związane są z podatkami może przyprawić o zawrót głowy wszystkich za wyjątkiem, osób, które zajmują się rozliczaniem podatków zawodowo. W poniższym tekście zwrócimy uwagę na znaczenie załączników będących uzupełnieniem do składanych deklaracji.
Za sprawą Internetu rozliczenie PIT stało się dużo łatwiejsze
Pomimo że deklaracje nadal musimy składać każdego roku, to jest to coraz łatwiejsze. Tzw. e-pity, czyli rozliczenia w specjalnie przygotowanych do tego programach umożliwiają sporządzanie i wysyłanie deklaracji
PIT 37 i innych bez ruszania się z domu. Z jednej strony sposób ich funkcjonowania zapewnia podatnikom pomoc w wypełnieniu samej deklaracji co pozwala uniknąć wielu błędów, z drugiej zaś gwarantuje bezpieczeństwo danych osobowych. Wszystko dzięki temu, iż systemy takie jak Twój e-PIT stosują podobne rozwiązania jak bankowość elektroniczna, czyli używają protokołu SSL Geo Trust.
PIT, CIT i VAT
Osobom mniej zorientowanym w temacie należy się kilka słów wyjaśnienia. W Polsce funkcjonują dwa rodzaje podatków: bezpośrednie i pośrednie. Do tych pierwszych należą PIT (podatek od osób fizycznych), CIT (podatek od firm) oraz pośredni, czyli VAT, który jest podatkiem od towarów i usług. Dlaczego warto wiedzieć o tym podziale? M.in. dlatego, iż podatek PIT to jeden z dwóch jaki płacimy na co dzień. Zarabiając płacimy PIT, a robiąc zakupy lub idąc do fryzjera płacimy VAT, gdyż podatek ten jest zawarty w cenie niemal każdego produktu lub usługi.
Deklaracja wymaga często dodatkowych załączników
Deklaracja PIT 37 to bez wątpienia najpopularniejsza deklaracja podatkowa. Dotyczy największej liczby podatników, którzy uzyskują dochody z tylko jednego źródła. PIT-37 obejmuje dochody opodatkowane według skali podatkowej 17% i 32%. To o czym warto wiedzieć to, to iż w przypadku uzyskiwania dochodów zwolnionych z podatków, nie ma obowiązku składania żadnej deklaracji. To sytuacji idealna z punktu widzenia podatnika. Bardzo często jednak nasze rozliczenia nie sprowadzają się do złożenia jedynie PIT-37. Każdy z nas ma nieco inną sytuację osobistą. Część osób próbuje swoich sił w zarobkowaniu za granicą, a to już wymaga składania załączników do deklaracji. Dla dochodów z zagranicy będzie to załącznik PIT-ZG do PIT 37.
Drugim z załączników, z którym spotyka się wielu podatników jest załącznik PIT-O do PIT 37. Bez wątpienia jest to jeden z najchętniej używanych załączników, gdyż dotyczy rozliczenia wszelkiego rodzaju odliczeń i ulg. Wypełniamy go zarówno w przypadku przekazania pieniędzy w ramach darowizny na jeden z dostępnych na specjalnej liście celów, jak również w przypadku odliczeń poniesionych wydatków.
Do tych ostatnich zaliczamy m.in.:
– wydatki na użytkowanie sieci Internet, (limit w roku podatkowym to 760 zł)
– wydatki na ulgę termomodernizacyjną,
– z tytułu ulgi prorodzinnej,
– z tytułu ulgi abolicyjnej,
– inne wymienione w ustawie.
Dlaczego nie warto zwlekać z rozliczeniem PIT?
Każdego roku w ostatnich tygodniach przed terminem złożenia deklaracji (w 2021r. dla większości podatników był to 2 maja) tysiące osób przypomina sobie o konieczności wypełnienia podatkowego obowiązku. W większości przypadków udaje im się przesłać deklaracje na czas. Na pozostałych czekać będą odsetki za zwłokę w zapłacie podatku. W latach 2019-2022 obowiązuje stawka 8% rocznie. Bazą do jej ustalenia jest wysokość aktualnej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, która wynosi 2%. Odsetki stanowią 200% tej stawki. Z całą pewnością, nie ma co narażać się na ich naliczenie i zadbać odpowiednio wcześniej o rozliczenie swojej deklaracji, zwłaszcza że dzięki internetowym narzędziom jest to dużo prostsze niż jeszcze 10 lat temu.