Utworzenie profilu zaufanego może uprościć wiele spraw, w tym m.in. rozliczanie podatku dochodowego. Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany? To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Przedstawiamy wskazówki dotyczące założenia i potwierdzenia profilu zaufanego oraz składania zeznania rocznego.
Zakładanie profilu zaufanego: instrukcja
Posiadanie profilu zaufanego jest dużym ułatwieniem – dzięki elektronicznemu podpisowi złożenie większości wniosków oraz podań nie wymaga wizyty w urzędzie. Nie inaczej jest w przypadku chęci rozliczenia PIT. Większość osób najpierw szuka informacji, jak obliczyć podatek dochodowy, następnie sprawdza wysokość kwoty do zwrotu lub dopłaty, a dopiero później zajmuje się rozliczeniem. Posiadacze podpisu elektronicznego mogą wykonać ten ostatni krok za jego pośrednictwem. Jak założyć profil zaufany, by skorzystać z tej możliwości? Można tego dokonać w dwojaki sposób: przez internet lub w punkcie potwierdzającym, tj. w urzędzie lub jednym z wybranych banków.
Co jest potrzebne do stworzenia elektronicznego podpisu i gdzie potwierdzić profil zaufany? W przypadku wizyty w punkcie potwierdzającym należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Dane zatwierdza się osobiście, weryfikując poprawność wniosku wypełnionego przez pracownika, a następnie podpisując go. Osoby, które zakładają profil zaufany przez internet, muszą posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny oraz konto w banku lub w systemie jednego z przedsiębiorców, który uzyskał zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (np. Envelo Poczty Polskiej).
Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany?
Od kilku lat Polacy mogą korzystać z usługi Twój e-PIT, której działanie nadzoruje Ministerstwo Finansów. Dzięki niej możliwe jest samodzielne złożenie zeznania rocznego bez wychodzenia z domu.
Wystarczy odwiedzić stronę podatki.gov.pl, a następnie wybrać odpowiednią opcję (podatek PIT -> Twój e-PIT). System poprosi nas o zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego, które możliwe jest m.in. przez profil zaufany. Następnie można dokonać rozliczenia rocznego, wypełniając stosowne zeznanie. Do najczęściej wybieranych należą PIT-37, PIT-38, PIT-28 oraz PIT-36. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub zajmujące się działami specjalnymi produkcji rolnej powinny pamiętać o samodzielnym wpisaniu przychodów z tego tytułu za zeszły rok do swojego rozliczenia. Reszta zeznania wypełniona jest automatycznie przez urząd skarbowy, warto jednak sprawdzić jej poprawność.
Podczas korzystania z usługi Twój e-PIT możliwe jest nie tylko dokonanie rozliczenia podatku dochodowego, ale również przekazanie 1% podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.
Rozliczanie podatku dochodowego: możliwości
Każdy podatnik ma obowiązek złożenia zeznania rocznego. Jak rozliczyć podatek dochodowy, będąc osobą fizyczną, która nie posiada profilu zaufanego? Można dokonać tego na kilka sposobów. Brak podpisu elektronicznego nie uniemożliwia korzystania z usługi Twój e-PIT. Za jej pośrednictwem PIT rozliczą posiadacze e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel, a także osoby, które podadzą swoje dane podatkowe, by zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Ze względu na uproszczenie całego procesu poleca się ten sposób składania zeznań rocznych.
Niektórzy podatnicy, którzy nie posiadają własnej działalności gospodarczej, rezygnują ze sprawdzania danych i przesyłania deklaracji podatkowej – wówczas system Twój e-PIT automatycznie uzupełnia rozliczenie o dane otrzymane od płatników (tj. zakładu pracy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) i przesyła je do urzędu skarbowego.
Przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na zignorowanie obowiązku wypełnienia zeznania rocznego. Mogą jednak skorzystać nie tylko z usługi Twój e-PIT, ale również z systemu e-Deklaracje lub jednego z dostępnych programów PIT (najpopularniejszy z nich to e-pity).
Bardzo rzadką, lecz w niektórych przypadkach wciąż stosowaną metodą rozliczenia podatku dochodowego jest wypełnienie i wysłanie druku PIT do właściwego urzędu skarbowego drogą pocztową. Niektórzy podatnicy decydują się także na osobistą wizytę w urzędzie, podczas której dostarczają formularz.
W wyjątkowych przypadkach możliwe jest dostarczenie PIT do administracji aresztu śledczego lub zakładu karnego (dla osadzonych), dowódcy jednostki (dla żołnierzy), kapitana jednostki (dla marynarzy oraz obsługi statków) czy też urzędu konsularnego (w przypadku podatników będących poza granicami kraju).
Przeczytaj również:
Sankcje za niedopełnienie obowiązków podatników – błędy w JPK, braki w białej liście podatników VAT
E-deklaracje – co to takiego?
O czym warto pamiętać podczas składania deklaracji podatkowej za rok 2021?
Rozliczenie PIT przez Internet – wszystko co warto wiedzieć