Przed każdym dłuższym wyjazdem wakacyjnym, należy zadbać o stan techniczny auta. Są rzeczy, które koniecznie trzeba sprawdzić i takie, które nie są niezbędne. Niektóre też możesz wykonać samodzielnie.
Wiadomo, że eksploatacja samochodu kosztuje, a awarie podczas wyjazdów (zwłaszcza zagranicznych) mogą uderzyć po kieszeni. Całkowicie uniknąć przykrych niespodzianek się nie da, ale można ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Darek Koza – redaktor bloga Automator, podpowiada, o co warto zadbać przed samochodową podróżą!
Oto lista rzeczy, które warto zrobić przed wyjazdem oraz ich przybliżony koszt:
Sprawdzenie ciśnienia w oponach – bezpłatne
To rzecz, którą można zrobić samodzielnie – wystarczy wybrać się na najbliższą stację paliw. Właściwy poziom ciśnienia powinien być wypisany na oponie. Wystarczy tylko podpiąć się pod kompresor i gotowe!
Jeśli nie potrafisz zrobić tego samodzielnie, możesz poprosić o pomoc pracownika stacji. Na pewno znajdzie się ktoś, kto chętnie pokaże, jak prawidłowo skorzystać z kompresora.
Uzupełnienie płynów – ok. 20-100 zł
Sprawdź stan wszystkich płynów eksploatacyjnych w aucie i uzupełnij ich poziomy. Mowa tu o poziomie oleju, płynu chłodzącego, hamulcowego, a nawet płynu do spryskiwaczy. Lepiej zadbać o wszystko przed wyruszeniem w trasę niż później gorączkowo szukać dobrze zaopatrzonej stacji lub sklepu.
Koszt zależny będzie od tego, co trzeba uzupełnić. Warto też zabrać ze sobą chociażby pojemnik z olejem na dolewkę.
Nabicie i serwis klimatyzacji – ok. 100-200 zł
Jeśli w Twoim aucie jest klimatyzacja (a w najnowszych modelach jest to już praktycznie wyposażenie podstawowe), dobrze jest sprawdzić jej kondycję. Najlepiej udać się do serwisu, zdecydować na odgrzybianie i ozonowanie, sprawdzenie szczelności całego układu oraz uzupełnienie czynnika.
Sprawna klimatyzacja uprzyjemni podróż w gorące dni, a czysty i odkażony układ pomogą zadbać o zdrowie.
Zakup zapasowych żarówek – ok. 10-50 zł
Dobrze jest mieć w bagażniku zapasowe żarówki, na wypadek, gdyby któraś w trasie się przepaliła i konieczna była jej wymiana. Często o takich właśnie drobiazgach zapominamy, a w niektórych krajach wożenie ze sobą wymiennych żarówek jest wręcz obowiązkowe.
Apteczka, trójkąt, kamizelka – bezpłatnie lub kilkadziesiąt zł
Chociaż apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem auta, to w praktyce warto ją mieć. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać, zwłaszcza podczas dłuższej wakacyjnej podróży!
Przed wyjazdem koniecznie sprawdź, czy masz w bagażniku podstawowy sprzęt, taki jak trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa czy właśnie dobrze zaopatrzona w materiały pierwszej pomocy apteczka. Lepiej dmuchać na zimne!
Wizyta w serwisie – od 100 zł wzwyż
Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że Twój samochód jest w odpowiednim stanie, a nie znasz się na mechanice, wybierz się na przegląd do zaufanego warsztatu. To najlepszy sposób, by kompleksowo zadbać o swój pojazd – wystarczy go oddać w ręce specjalistów. To także sposób dla osób zapracowanych, które nie mają czasu, by wszystko sprawdzić samodzielnie.
Sam przegląd nie powinien być drogi, jednak może się okazać, że coś trzeba będzie naprawić. Wtedy jego koszt wzrasta odpowiednio do wartości części oraz robocizny.
Dodatkowe ubezpieczenie – kilkaset zł
Zadbaj też o ubezpieczenie dodatkowe, na wszelki wypadek. Nie tylko o ubezpieczenie samochodu za granicą, ale także o ubezpieczenie na życie dla wszystkich członków wyprawy. Na bezpieczeństwie naprawdę nie warto oszczędzać.
Przeczytaj również:
Zagraniczny wypadek samochodowy może słono kosztować turystę.
Legalne złomowanie czy fikcyjna umowa? Przekręt auto złomów.