Pozornie prosta usługa jaką jest złomowanie aut może okazać się nieco zawiła. W tej branży niestety nie brakuje oszustów, którzy zamiast zaświadczenia o demontażu dają swoim klientom fikcyjne umowy wypisane na słupów. Jak więc zezłomować auto zgodnie z przepisami i nie dać się oszukać?
Uważaj na fikcyjne złomowanie pojazdu
Nie bardzo jest jak wyrejestrować pojazd bez złomowania. Oprócz takich kwestii jak kradzież samochodu, złomowanie auta zagranicą i innych, nieco specyficznych przypadków, by móc złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu należy przedstawić zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu.
Dokument ten potwierdzający złomowanie otrzymamy jedynie z legalnej stacji demontażu pojazdów – złomując tam auto osobiście lub zlecając to wyspecjalizowanej do tego firmie. Alternatywnie możemy również skorzystać z usług skupu samochodów na części, czy innych ofert, które choć nie są typowym złomowaniem, to jak najbardziej są legalną drogą do pozbycia się starego auta.
Gorzej jak trafimy na podejrzanych handlarzy, którzy zazwyczaj prowadzą agresywny marketing w postaci ulotek wkładanych za szyby zaparkowanych pojazdów oraz wystawiają liczne ogłoszenia i aukcje w znanych serwisach internetowych. Oczywiście nie wszyscy – lecz zdarzają się i tacy, którzy właśnie proponują fikcyjne złomowanie na tego typu stronach.
Powierzając do zezłomowania auto możemy zostać oszukani. Zamiast odpowiednich dokumentów otrzymamy jedynie lewą umowę kupna-sprzedaży, na której będą widniały dane jakiegoś “słupa” – czyli podstawionej lub nieistniejącej osoby. A to może generować problemy prawne.
Jeśli nie wyrejestrujesz auta musisz płacić OC
W sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na “fikcyjne złomowanie” możemy mieć trudność w złożeniu wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. A jeśli tego nie zrobimy (lub też nie zgłosimy jego zbycia z umową sprzedaży), to nadal jesteśmy zobligowani do opłacania należności za ubezpieczenie OC.
Jest to o tyle istotne, że za brak aktywnego ubezpieczenia na zarejestrowany pojazd, możemy otrzymać słoną karę. Nakłada je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się wyłapywaniem właścicieli pojazdu, którzy nie mają aktywnej polisy na posiadane przez nich samochody.
Wysokość kar z UFG potrafi przyprawić o gęsią skórkę – bowiem w 2023 roku wynoszą one w przypadku aut osobowych aż do 7200 zł! By móc się przed nimi uchronić zadbajmy więc o to, by kwestię złomowania auta powierzyć jedynie sprawdzonym i uczciwym przedsiębiorcom prowadzącym złomowiska samochodowe.
Więcej informacji o fikcyjnej kasacji aut
Więcej informacji o tym jak legalnie zezłomować stary samochód i chronić się przed procederem fikcyjnego złomowania można przeczytać na portalu Your-Car: https://www.your-car.pl/uslugi/fikcyjne-zlomowanie-auta-uwazaj-na-ten-proceder/
Czytając artykuł można również uzyskać przydatne wskazówki dotyczące tego jak zadbać o prawidłowe wyrejestrowanie samochodu, dzięki któremu będziemy mogli wypowiedzieć polisę OC – a przy tym nie narażać się na karę za brak ubezpieczenia.
Każdy właściciel samochodu powinien być świadomy tego, że fikcyjne złomowanie to nie tylko naruszenie przepisów o recyklingu samochodów, ale i niechlubna okazja do tego, by samemu mieć kłopoty z tego tytułu.