Szczelne okna to gwarancja kontroli nad temperaturą w domu. Zamontowanie okien o prawidłowej izolacji sprawia, że utrzymanie ciepła w mieszkaniu jest prostsze. Natomiast ogrzewanie bardziej wydajne. Chcesz się przekonać, jaką szczelność mają Twoje okna? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak to sprawdzić!
Jak rozpoznać nieszczelne okna?
Okna o dobrej szczelności można poznać po wartości współczynnika Uw. Powinien wynosić nie więcej niż 1,9 W/m2K. Czasami w okolicy okna można wyraźnie poczuć chłodniejsze podmuchy powietrza. Jednak takie ewidentne sygnały nie pojawiają się zawsze. Zdarza się także, że nieszczelność jest mała i nie daje tak wyraźnych symptomów.
Po czym poznać nieszczelne okna? Jedną z wyraźnych wskazówek jest trudność w ogrzaniu domu. Co za tym idzie – wyższe rachunki za prąd. Mimo włączonego centralnego ogrzewania lub działającego kominka czujesz chłód? Prawdopodobnie przyczyną jest nieszczelność okien. Niekiedy można zaobserwować lekki ruch firanki. Winą jest zbyt duża przepuszczalność powietrza. Jednym z ostatnich symptomów jest pogorszenie izolacji akustycznej okna.
Zdarza się, że utratę ciepła w budynkach powodują szczeliny powstałe przy montażu okien. Dzieje się tak, jeżeli okna zostały nieprawidłowo wymierzone. Aby zdiagnozować źródło problemu, sprawdź ponownie dokumentację i wymiary okien.
Okna z tworzywa sztucznego są szczelniejsze? Jak sprawdzić szczelność okien PVC?
Wybór modelu o wyższej szczelności okien to skuteczny sposób na optymalizację wydatków ponoszonych na ogrzewanie. Które okna znajdują się na wysokich pozycjach w rankingu odporności na warunki atmosferyczne? Nowoczesne okna PVC charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi, które wpływają na ich szczelność. Jak to sprawdzić? Wystarczy zamknąć okno i przesunąć dłonią wzdłuż ramy i szyby. Ten test należy przeprowadzić w chłodny dzień. Jest to najprostsza metoda na to, by potwierdzić, że nieszczelne okna plastikowe są przyczyną problemów z utrzymaniem parametrów w mieszkaniu.
Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/
Jak uszczelnić okna domowym sposobem?
W przypadku rozszczelnionych okien warto jak najszybciej zadbać o uzupełnienie uszczelnienia. Dzięki temu można poprawić efektywność ogrzewania budynku. Jeśli powodem nieszczelności jest stara, popękana, źle przylegająca uszczelka, dobrze jest wymienić wszystkie uszczelki w oknach. Należy wybrać odpowiedni rodzaj uszczelek i zadbać o precyzję wykonania. Warto także usunąć starą pianę montażową, oczyścić powstałą szczelinę i nałożyć nową pianę. To z pewnością poprawi izolację termiczną.
Podobną funkcję pełnią listwy uszczelniające do okien, które są proste w użyciu i skuteczne. Szybko usuną wszystkie nieszczelności.
Regulacja szczelności okien plastikowych
Przyczyną nieszczelności okien czasami jest ich nieprawidłowa regulacja. Jeśli okna nie są dobrze wyregulowane, można szybko naprawić ten problem. Wystarczy zadbać o odpowiednie ustawienie okuć – należy zmienić ich pozycję. To wzmocni docisk skrzydła do ramy i tym samym zmniejszy szczelinę, przez którą chłodne powietrze przedostaje się do wnętrza pomieszczenia.
Regulacja szczelności okien zima-lato polega na przesunięciu znacznika okucia na odpowiednie miejsce. Można to zrobić przy pomocy specjalnego klucza. Jeśli skrzydło opadło w ramie, można je podnieść przy pomocy klucza imbusowego, przekręcając zawias w odpowiednią stronę. Prawidłowe ułożenie poprawi właściwości izolacyjne okna, a także ułatwi jego zamykanie i otwieranie.
Szczelność okien jest jednym z najważniejszych parametrów stolarki otworowej w domu. Gdy okna nie są szczelne, trudniej jest ogrzać budynek. Warto zapamiętać najważniejsze objawy i przyczyny nieszczelności, aby móc sprawdzić okna jeszcze przed okresem zimowym.
To pomoże Ci zadbać o komfort użytkowania przestrzeni i rodzinny budżet.