W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób, coraz poważniej zaczyna obawiać się o swoją emeryturę. Nasze społeczeństwo starzeje się, co oznacza, że na przestrzeni najbliższych lat, osób w wieku emerytalnym, będzie więcej niż osób w wieku produkcyjnym.
W takiej sytuacji osoby na emeryturze nie będą mogły liczyć na wysokie świadczenia emerytalne. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, mamy bardzo wiele możliwości zatroszczenia się o swoją przyszłość.
Coraz więcej osób w naszym kraju, oprócz opłacania składek emerytalnych, zaczyna inwestować w różne dobra. Jeżeli chodzi o inwestowanie, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się inwestycje w nieruchomości, chociaż z roku na rok coraz więcej osób interesuje się także zakupem złota i srebra. Kruszce te mogą nie tylko przynosić bardzo duże zyski, ale co najważniejsze są doskonałym zabezpieczeniem.
Wiedza i kapitał na start
Przy inwestowaniu własnych środków finansowych bardzo ważną rolę odgrywa zarówno wiedza, jak i również nasz kapitał początkowy. Inwestowanie w kruszce (złoto i srebro) jest zdecydowanie łatwiejsze od inwestowania w nieruchomości i warto wspomnieć tutaj, że nie chodzi tylko o fizyczny zakup złota lub nieruchomości. Osoby, które chcą zainwestować swoje środki finansowe w nieruchomości, powinny zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę z takich dziedzin jak np. prawo, czy budowlanka. Jeżeli chodzi o kapitał finansowy na start, to jak łatwo się domyśleć nieruchomości wymagają posiadania bardzo dużego kapitału, nawet jeżeli kredytujemy zakup nowej nieruchomości. Jeżeli chodzi o inwestowanie w złoto, to jednouncjową monetę kupimy już od 5 000 zł. Osoby, które dysponują niewielkimi środkami finansowymi, powinny więc skupić się głównie na inwestowaniu w kruszce.
Płynność inwestycji i potencjalne zyski
W przypadku inwestowania bardzo ważną kwestią jest również płynność inwestycji, czyli łatwość zbycia oraz potencjalne zyski. To samo w przypadku płynności walutowej. Kształtuje się pod wpływem równoważenia podaży i popytu na waluty. Płynność walutowa jest bardzo duża co udowadnia podana tabelka:
źródło: https://xopenhub.pro/liquidity-provider/
Wracając do tematu w dzisiejszych czasach zdecydowanie łatwiej będzie nam spieniężyć złoto niż nieruchomości. Zależność ta wynika głównie z podzielności. Złoto możemy podzielić na kilka sztabek i sprzedać je osobno, w przypadku nieruchomości musimy znaleźć klienta, który zainwestuje dużą kwotę w całe mieszkanie. Obecnie zarówno wartość złota, jak i wartość nieruchomości zmienia się w czasie. Nasze potencjalne zyski zależeć będą w dużej mierze od ilości posiadanych rezerw złota, a w przypadku nieruchomości od jej lokalizacji, stanu wykończenia, czy też wielkości. Na jednej i na drugiej inwestycji można bardzo wiele zarobić, pamiętać trzeba jednak o tym, aby zainwestować nasze środki finansowe na tzw. “dołku” i sprzedać je w momencie kiedy będzie tzw. “górka”.
Horyzont czasowy i ubezpieczenie inwestycji
Dobry inwestor powinien zwracać szczególną uwagę również na horyzont czasowy oraz na bardzo ważny punk, jakim jest ubezpieczenie swoich inwestycji. Jeżeli chodzi o horyzont czasowy, to zarówno złoto, jak i nieruchomości są inwestycjami długoterminowymi. Na spore zyski można liczyć dopiero po około 10 latach, chociaż mogą zdarzyć się również i takie sytuacje, kiedy sporo zarobimy również w krótkim okresie. W przypadku nieruchomości w odróżnieniu od złota, mamy również masę innych możliwości powiększenia naszego zysku. Zakup taniego mieszkania i sprzedanie go z zyskiem po kilku latach, to nie jedyne możliwe profity. Jeżeli będziemy umiejętnie wynajmować nasze nieruchomości, to możemy osiągnąć naprawdę duże dodatkowe zyski. Nieruchomości będzie nam również zdecydowanie łatwiej ubezpieczyć od zdarzeń losowych. W przypadku złota, łatwiej nam będzie ubezpieczyć, czy też zabezpieczyć miejsce jego przechowywania, niż sam przedmiot inwestycji.
Ryzyko inwestycji
Inwestując w złoto lub nieruchomości, należy poważnie przeanalizować wszystkie wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Szczególną uwagę należy zwracać przede wszystkim za ryzyko inwestycji, zwłaszcza jak operujemy bardzo dużymi kwotami. Oczywiście im więcej będziemy wiedzieć na temat rynku w którym ulokowaliśmy nasze pieniądze, to tym łatwiej będzie nam przewidzieć trendy i w porę zareagować tak, aby jak najwięcej zarobić, a nie stracić. W przypadku inwestycji długoterminowej, warto poświecić sporo swojego czasu na przygotowanie strategii wyjścia z naszej inwestycji. Według wielu specjalistów zdecydowanie najbezpieczniejszą formą inwestycji są nieruchomości, zwłaszcza że możemy liczyć na zarobki z najmu. Specjaliści zaznaczają również, że ryzyko inwestycji można zniwelować poprzez dywersyfikację portfela. Jednoczesna inwestycja w nieruchomości, złoto, papiery wartościowe, lokaty, czy też we własny biznes, jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż zainwestowanie wszystkich oszczędności wyłącznie w jeden filar.