Poziom skomplikowania procesu przejęcia przedsiębiorstwa może różnić się w zależności od wielkości przejmowanego podmiotu, struktury właścicielskiej czy branży w jakiej działa. Zazwyczaj będzie on również poprzedzony przygotowaniem strategii akwizycyjnej przedsiębiorstwa oraz analizami rynku. Etapem przedtransakcyjnym będzie również poszukiwaniem potencjalnych celów przejęcia w oparciu o określone wcześniej kryteria. Dopiero w momencie kiedy nabywca wie dokładnie, jakich podmiotów szuka oraz czego oczekuje od transakcji, może przystąpić do realizacji procesu. Zazwyczaj towarzysza mu w tym wyspecjalizowani doradcy transakcyjni, którzy skupiają się na obszarach prawnych, finansowych, podatkowych oraz biznesowych.
W trakcie trwania procesu przejęcia firmy można wyróżnić następujące etapy:
- przygotowanie, organizacja procesu oraz wypracowanie najlepszej struktury transakcji;
- nawiązanie kontaktu pomiędzy podmiotem sprzedającym i kupującym;
- analiza due diligence przejmowanego przedsiębiorstwa przez potencjalnego nabywcę;
- negocjacje, ustalenie szczegółowych warunków transakcji;
- podpisanie umowy sprzedaży;
- zamknięcie transakcji:
- przepływ środków pieniężnych dla właścicieli,
- zmiana struktury własnościowej przedsiębiorstwa
Czas trwania takiego procesu może zależeć od wielu czynników. Poziom skomplikowania biznesu prowadzonego przez przejmowaną firmę wpływa chociażby na czas trwania etapu due diligence. Istotne są również kwestie związane z jakością dostarczanej dokumentacji oraz poziom zaangażowania właścicieli w realizację procesu. Niemniej, należy mieć na uwadze, że obecność doradców transakcyjnych w procesie, wpływa na dbałość o realizację działań zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Zapłata przez nabywającego ceny transakcyjnej za przejmowaną spółkę może nastąpić zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej, polegającej na przykład na wymianie udziałów. W przypadku zapłaty gotówkowej sprzedający otrzymuje zwyczajowo zapłatę na wskazane przez siebie konto bankowe zgodnie z podpisaną umową sprzedaży. W przypadku rozliczenia przejęcia w formie wymiany udziałów wspólnicy spółki przejmowanej wnoszą aportem jej udziały do spółki przejmującej, otrzymując w zamian udziały w spółce będącej podmiotem przejmującym. W wyniku tego działania spółka nabywająca uzyskuje większość udziałów w spółce przejmowanej i przejmuję nad nią kontrolę. Powyższe sposoby nie zamykają katalogu możliwości dokonania zapłaty za udziały lub akcje. Więcej informacji uzyskasz na stronie CMT Advisory w sekcji “Przejęcia i akwizycje firm”.