Wiosna to okres, w którym większość podatników zaczyna myśleć o tym, aby złożyć tzw. deklarację roczną. W roku 2022 ostateczny termin na rozliczenie PIT przypada na dzień 2 maja, ponieważ 30 kwietnia wypada wyjątkowo w sobotę. Z całą pewnością nie należy jednak czekać z tym do ostatniego dnia. W ostatnich kilku latach proces rozliczenia został niezwykle uproszczony i możemy dopełnić wszelkich formalności online.
Od czego zacząć rozliczenie PIT za rok 2021?
Zanim usiądziemy do komputera, aby wypełnić naszą deklarację potrzebujemy kilka rzeczy.
Przede wszystkim będą to informacje o źródłach i wysokości uzyskiwanych dochodów. W przypadku rozliczenia z tytułu umowy o pracę będzie to PIT-37. Wcześniej od pracodawcy powinniśmy otrzymać PIT-11. Dla dochodów z tytułu działalności gospodarczej będzie to PIT-36. Krok numer dwa to wybór programu, za którego pośrednictwem złożymy naszą deklarację. Na rynku istnieją specjalne portale, które posiadają wszystkie niezbędne uprawnienia, aby móc sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić podatnika przez cały proces.
Wystarczy, że poszukamy w sieci informacji na temat: „programy do rozliczeń PIT Online”. Możemy również podpytać wśród rodziny lub znajomych czy mogą polecić jakiś sprawdzony program. Rozliczenie elektroniczne oprócz ewidentnej wygody ma jeszcze jedną zaletę. O ile przysługuje nam zwrot podatku, otrzymamy je do 45 dni a daty złożenia e-deklaracji wobec nawet 3 miesięcy w przypadku deklaracji papierowej.
Jak uzyskać dostęp do portalu służącego do rozliczeń PIT?
Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z bankowości elektronicznej lub tzw. administracji publicznej ten poradzi sobie bez najmniejszemu problemu. W celu uzyskaniu dostępu do systemu wystarczy założyć na stronie wybranego portalu proste konto i zweryfikować swoją tożsamość na jeden z kilku dostępnych sposobów:
– profil zaufany,
– e-dowód,
– bankowość elektroniczna,
– aplikacja mObywatel.
Jak zmniejszyć wysokość płaconych podatków?
Podatki mają to do siebie, że płacić je musimy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać każdą okazję do tego, aby były one możliwie niskie. Dlatego też przystępując do rozliczenia musimy pamiętać o przysługujących nam ulgach i odliczeniach. Rodzice korzystają np. z ulgi na dzieci a gospodarstwa domowe z ulgi na internet.
Podczas wypełniania np. formularza PIT 37 online otrzymamy listę ulg, z których można skorzystać m.in. ulga rehabilitacyjna, budowlana.
OPP, czyli Organizacje Pożytku Publicznego czekają na nasze pieniądze
Na samym końcu naszej e-deklaracji spotkamy się z pozycją o nazwie OPP. Prawo zezwala na przekazanie 1% podatku na wybraną z listy organizację. Mogą to być np. hospicja czy różnego rodzaju fundacje wspierające potrzebujących. Pozornie 1% naszego podatku może wydawać się kwotą symboliczną. Pamiętajmy jednak, że podatników jest kilka milionów. Co ważne prawo wsparcia OPP przysługuje również osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą i rozliczają swój PIT 36 online. Każde 10 zł pomnożone przez tysiące wpłat może dać setki tysięcy złotych. Dlatego nie pomijajmy tej pozycji, gdyż potrzebujących jest naprawdę mnóstwo.
Pora na małe podsumowanie
W 2022 roku ostatecznym terminem na złożenie e-deklaracji jest dzień 2 maja. Przy czym dokładny termin zależy od źródła uzyskiwanych dochodów. Najlepiej sprawdzić go odpowiednio wcześniej, gdyż np. osoby, które rozliczają się tzw. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mają czas na rozliczenie do końca lutego.
Spodziewając się zwrotu podatku, pieniądze otrzymamy szybciej, jeśli naszą deklarację PIT wyślemy elektronicznie. Na koniec, nie zapomnijmy o przysługujących nam ulgach oraz przekazaniu 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.
Przeczytaj również:
Rozliczenie PIT 11 – najszybciej z aplikacją Pitbot