Rozwój oprogramowanie informatycznego sprawił, że coraz większa ilość urzędów wprowadza udogodnienia, które sprawiają, że wiele obowiązków jako obywatele, możemy wykonywać za pomocą Internetu. Przykładem są e-deklaracje. Czym są oraz jakie istnieją zalety korzystania z nich?
Czym są e-deklaracje?
E-deklaracje to specjalna platforma elektroniczna, która została uruchomiona 1 stycznia 2008 roku. Jej głównym zadaniem jest możliwość załatwiania spraw urzędowych za pomocą platformy. Docelowo aplikacja służy osobom fizycznym oraz przedsiębiorcom do komunikacji z Urzędem Skarbowym. Dzięki temu bez żadnego problemu możemy wysłać dokumenty związane z VAT i PCC bez konieczności fizycznej wizyty w urzędzie. Dodatkowo warto pamiętać, że do złożenia koniecznych dokumentów nie są potrzebne podpisy elektroniczne. Powstały już inne (znacznie lepsze) metody weryfikacji petentów.
Kto może złożyć e-deklaracje?
Istnieje spore grono osób, które mogą złożyć e-deklaracje. Zaliczamy do nich:
– podatników;
– płatników;
– firmy w trakcie procesu upadku.
Ilość dokumentów, które można złożyć za pomocą Internetu, rośnie z roku na rok. Coraz rzadziej konieczna jest wizyta w najbliższym oddziale Urzędu Skarbowego w celu załatwienia formalności. Oczywiście części obowiązków nie będzie można załatwić za pomocą e-deklaracji z powodów prawnych.
E-deklaracje – jak złożyć?
Złożenie e-deklaracji jest bardzo proste. Wystarczy wejść na rządową witrynę platformy oraz przejść proces weryfikacji tożsamości. Następnie należy zaznaczyć, które dokument chcemy uzupełnić i wysłać. Wysłane zgłoszenie zostanie natychmiast odebrane przez pracowników Urzędu Skarbowego. Czy strona rządowa jest jedyną możliwością na wysyłkę deklaracji online? Nie. Sporo nowoczesnych programów księgowych posiada funkcje, które pozwalają na uzupełnienie e-deklaracji wprost z poziomu aplikacji. Warto pamiętać o tym, że zawsze warto trzymać przy sobie potwierdzenie wysłania deklaracji. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że deklaracja nie dotrze do urzędu. Dobrym rozwiązaniem będzie posiadanie tzw. „podkładki”, że dokument został przez nas wysłany.
Najważniejsze zalety e-deklaracji
Istnienie e-deklaracji to przede wszystkim komfort dla podatników, ale również dla pracowników urzędów. Będą oni mogli w pełni skupić się na swojej najważniejszej części pracy. Jest to również spora oszczędność czasu. Kilkanaście lat temu każdą sprawę można było załatwiać poprzez fizyczną wizytę w Urzędzie Skarbowym. Z racji długich kolejek, wizyty te w ekstremalnych przypadkach mogły trwać nawet kilka godzin. Było to oczywiście nie do zaakceptowania przez żadną ze stron.
Na rozwój cyfryzacji wpłynął również fakt wystąpienia pandemii. Urzędy już od dawna przekonują podatników, że sporo spraw można załatwić za pomocą Internetu lub telefonu. Dzięki temu jesteśmy bezpieczniejsi, ponieważ nie musimy przez wiele minut spędzać czasu z osobami, od których moglibyśmy się zarazić. Jak wygląda przyszłość cyfryzacji? Szacuje się, że coraz więcej urzędów będzie wprowadzała możliwość załatwienia spraw online.