Wysyłanie dokumentów, informacji i deklaracji w formie elektronicznej może wydawać się mniej sformalizowane niż uprzednie obowiązki tradycyjnie wykonywane (np. formularze papierowe, z podpisami, czy konieczność osobistego stawienia się w urzędzie skarbowym). Nie mniej ustawodawca zdecydował, że są one tak samo wiążące. Co więcej za niewykonanie zadań związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym, czy w Białej liście podatników VAT mogą grozić surowe konsekwencje. Co więc czeka podatnika, który nie respektuje zasad?
Sankcje w zakresie błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym
W przypadku Jednolitego Pliku Kontrolnego podatnicy mają przed sobą dwa obowiązki. Po pierwsze bieżącego i aktualnego przesyłania danych w ramach systemu JPK. Po drugie udostępnianie większej ilości informacji i danych na żądanie uprawnionych do tego organów. W przypadku błędów w ewidencji lub danych niezgodnych ze stanem faktycznym podatnik powinien przesłać stosowną korektę. Jeżeli tego nie zrobi mogą grozić mu określone konsekwencje i sankcje wynikające między innymi z treści art. 109 ust. 3f i następne Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.) zwanej dalej „Ustawą o VAT”.
Wyciąg z przepisów (Ustawa o VAT)
3f. W przypadku stwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego w przesłanej ewidencji błędów, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, naczelnik urzędu skarbowego wzywa podatnika do ich skorygowania, wskazując te błędy.
3g. Podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, o którym mowa w ust. 3f, przesyła, na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c, do naczelnika urzędu skarbowego ewidencję skorygowaną w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub składa wyjaśnienia wskazujące, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu.
3h. Jeżeli podatnik, wbrew obowiązkowi określonemu w ust. 3g:
1) nie prześle ewidencji skorygowanej w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub nie złoży wyjaśnień, albo zrobi to po terminie,
2) w złożonych wyjaśnieniach nie wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu
– naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć, w drodze decyzji, na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd, o którym mowa w ust. 3f.
Sankcje w zakresie wykazu Biała lista podatników
Biała lista podatników VAT jest wykazem, z którego podatnicy powinni korzystać przed zapłatą do kontrahenta. W ramach tego narzędzia można zweryfikować między innymi numery rachunków bankowych, które zostały zgłoszone do rejestru. I tylko na te numery powinno dokonywać się prawidłowych płatności. Ustawodawca w zakresie obowiązkowego korzystania z Białej listy podatników VAT wprowadził stosowne konsekwencje za jej ewentualne niezastosowanie. Od 1 stycznia 2020 roku, jeżeli podatnik zapłaci partnerowi biznesowemu kwotę powyżej 15 00 zł na inny rachunek niż podatny w wykazie to poniesie dwa rodzaje negatywnych konsekwencji. Po pierwsze nie będzie miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty (lub jej części), która została zapłacona na rachunek inny niż ten podany w wykazie Biała lista podatników VAT. Po drugie będzie ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowemu, jeżeli partner biznesowy nie zapłaci należnego podatku VAT od danej transakcji.