Faktura to jeden z podstawowych dokumentów księgowych. Potwierdza ona dokonanie transakcji. Faktury można wystawiać w wersji papierowej lub elektronicznej. Obecnie większość przedsiębiorstw decyduje się na e-fakturowanie. Wystawianie faktur w wersji papierowej w trzech egzemplarzach jest obowiązkiem jedynie organów egzekucyjnych. Zobacz, jak poprawnie wystawić faktury.
Fakturowanie – do kiedy?
Przy wystawianiu faktur, należy pamiętać o terminach. Narzuca je prawo. Ogólne zasady zobowiązują do tego, aby fakturę wystawić do 15 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu sprzedaży. Przepisy dopuszczają jednak pewne wyjątki. Należą do nich:
– usługi budowlane i budowlano-montażowe – fakturę należy wystawić do 30. dnia od dnia wykonania usług;
– dostawy m.in. książek drukowanych – fakturę wystawia się do 60. dnia od dnia wydania towarów;
– dokonywanie czynności polegających na drukowaniu m.in. książek – fakturę wystawia się do 90. dnia od dnia wykonania czynności;
– dostawy m.in. energii elektrycznej i cieplnej oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, najmu czy stałej obsługi prawnej, wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 – fakturę należy wystawić z upływem terminu płatności.
Fakturowanie – jak?
Przedsiębiorcy faktury wystawiać mogą zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Obecnie najpopularniejsza jest e-faktura. Można ją wystawić online i przesłać do kontrahenta elektronicznie. W wystawianiu dokumentu online pomoże program do fakturowania. Z jego pomocą wystawia się wszystkie typy faktur, a dodatkowo można się z nich rozliczyć z fiskusem. Wiele programów do księgowania to rozbudowane aplikacje, które pozwalają kompleksowo zadbać o finanse firmy, marketing, kontakty z kontrahentami.
Fakturowanie – co?
O tym, czy dokument może zostać uznany za fakturę, czy nie, nie świadczy jego nazwa, a znajdujące się na nim dane. Informacje, jakie musi zawierać faktura, są ściśle określone przez ustawę o VAT – art. 106e. Zgodnie z jej zapisami, wystawiając fakturę, należy zawrzeć w niej takie elementy jak:
– numer faktury,
– datę wystawienia,
– datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile data ta jest różna od daty wystawienia faktury,
– imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy, ich adresy oraz numery NIP,
– nazwę sprzedawanego towaru lub wykonywanej usługi,
– ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
– cenę jednostkową netto towaru lub usługi,
– kwoty rabatów,
– łączną wartość netto towarów lub wykonanych usług,
– stawki podatku,
– sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
– kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
– kwotę należności ogółem.
Fakturowanie – przechowywanie i rozliczenie
Ostatnim krokiem fakturowania jest właściwe przechowywanie dokumentów. Zgodnie z przepisami trzeba to robić przez 5 lat. E-faktury można przechowywać w formie elektronicznej – nie trzeba ich drukować. Zarchiwizowane faktury należy okazać na wezwanie organów kontrolnych urzędu skarbowego. Przedsiębiorca musi również pamiętać, że z każdej faktury należy się rozliczyć z fiskusem. W tym również pomoże program księgowy, z którego pomocą automatycznie wygenerowane zostaną pliki rozliczeniowe i deklaracje.
Program do fakturowania od wfirma.pl – idealne rozwiązanie dla małych i dużych firm.