Zalet stosowania umowy przy wynajmie mieszkania dla właściciela i najemcy jest wiele. Niespisanie tego dokumentu, może skutkować przykrymi konsekwencjami – dla obu stron transakcji. Należy pamiętać też o tym, że zarówno umowa wynajmu, jak i protokół zdawczo-odbiorczy są wymagane i uregulowane zapisami w Ustawie o ochronie praw lokatorów.
Skonstruowanie bezpiecznej umowy wynajmu wymaga doświadczenia i znajomości obowiązujących przepisów prawa. Właściciele mieszkań często lekceważą ten element, nie spisując w ogóle umów, lub spisując wzory pobrane z pierwszej lepszej strony internetowej. Dokumenty te nie są przez nikogo weryfikowane, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Umowy te, mogą zawierać klauzury niedozwolone i generować zagrożenie naszego mienia w niestandardowych przypadkach. Umowa wynajmu mieszkania to podstawowy element budowania bezpieczeństwa!
Wszystkich skutków spisywania niewłaściwych umów wynajmu nie sposób wymienić. W najgorszym przypadku, może to być nawet brak możliwości pozbycia się lokatora w przypadku skrajnych sytuacji, takich jak brak płatności i demolowanie mieszkania. Ale problemy mogą być też mniejsze, z których nie zawsze właściciel lokalu zdaje sobie sprawę. Umowa powinna regulować takie aspekty jak pokrywanie kosztów utrzymania lokalu i mediów, zużytych w mieszkaniu (w tym ogrzewanie), okres wynajmu mieszkania, odpowiedzialność najemcy za zniszczenia i ograniczenia w zmianie infrastruktury lokalu.
Poradnik wynajmu
W Internecie powstał poradnik wynajmu, który uświadamia właścicieli mieszkań i domów pod wynajem o zagrożeniach czyhających na każdym kroku na nieświadomych inwestorów. W niniejszym dokumencie, znajdziemy porady jak wynająć mieszkanie, gdzie szukać najemców, jak wycenić wartość mieszkania, jak weryfikować potencjalnych chętnych, jaką umowę wynajmu spisać i po co stosować protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Zawarte w nim informacje wyjaśniają również jakie prawa i obowiązki leżą na każdej stronie transakcji, a także jak sobie poradzić w trudnych przypadkach, np. podczas odbioru mieszkania od najemcy, który dokonał zniszczeń w mieszkaniu.
Podczas spisywania umowy wynajmu ważnym elementem jest również weryfikacja najemcy. Nie każda osoba, która spisze nawet najlepiej przygotowaną umowę, będzie się z niej wywiązywać. Musimy mieć pewność, że najemca, który właśnie deklaruje chęć wynajmu naszego mieszkania, jest osobą, która wywiązuje się ze zobowiązań, nie ma złej historii w rejestrze dłużników, a także czy stać go na wynajem naszego mieszkania. To właśnie weryfikacja najemcy i bezpieczna umowa wynajmu, są w stanie zagwarantować, a przynajmniej przybliżyć nas do bezproblemowego wynajmu.
Pamiętajmy, że początek współpracy z najemcą, zawsze rozpoczyna się dobrze i obiecująco. Niestety podczas różnych spornych sytuacji, które mogą wyniknąć podczas wynajmu, naszym największym przyjacielem będą dokumenty, które sporządziliśmy przy wydawaniu lokalu najemcy. Kierując się tym mottem, zachęcamy do odwiedzenia poradnika wynajmu i zapoznania się z informacjami tam zawartymi.