Planowanie i kontrolowanie domowego budżetu pomaga zaoszczędzić pieniądze. Wpływa też na rozsądne gospodarowanie pieniędzy.
Zbieranie paragonów a kontrola domowego budżetu
Koszty pojawiając się w domowym budżecie możesz prześledzić m.in. poprzez zbieranie paragonów i zapisywanie poniesionych wydatków. Budżet to co prawda planowanie tego, co zrobisz z pieniędzmi w przyszłości, jednak kiedy znasz koszty, łatwiej zaplanować wydatki. W razie nagłej potrzeby możesz dzięki temu sięgnąć do własnych oszczędności. W przypadku, gdy nie zdążysz zgromadzić potrzebnej sumy pieniędzy, można rozważyć wzięcie chwilówki online na dowód.
Podział wydatków na kategorie w domowym budżecie
Wydatki z domowego budżetu dobrze jest podzielić na kilka kategorii. Dzięki temu będziesz wiedział, na co i ile wydajesz pieniędzy. Zapisane kwoty dobrze jest zaokrąglić do pełnych złotych. W ten sposób unikniesz pomyłki w liczeniu i nie zniechęcisz się do całego procesu kontroli budżetu.
Zapis wydatków możesz prowadzić ręcznie, na kartce, w specjalnym programie lub arkuszu kalkulacyjnym. Istotne jest, abyś zaglądał do spisu regularnie, np. raz w tygodniu.
W budżet domowy wpisz wszystkie przychody: najlepiej z poprzedniego miesiąca, ponieważ masz je już na koncie. Łatwiej będzie je rozplanować.
Do spisu dodaj też wydatki – zarówno stałe, jak i te jednorazowe, które planujesz. Proponowany podział wydatków na kategorie to:
– czynsz i inne opłaty za mieszkanie,
– spłata kredytów,
– ubezpieczenia,
– jedzenie,
– wydatki na transport,
– rozrywka.
Pieniądze możesz trzymać np. w kopertach przeznaczonych na konkretne kategorie wydatków.
Jak zaoszczędzić, planując domowy budżet?
Pamiętaj, aby zaraz po opłaceniu rachunków zapłacić też sobie, tzn. odłożyć pieniądze. Nieważne czy chodzi o inwestycje czy oszczędności.
Po odjęciu wydatków od kwoty przychodów, najlepiej wylicz, ile powinieneś oszczędzać. Tak zaoszczędzone pieniądze mają wystarczyć na nieregularne wydatki. Podziel sumę oczekiwanych oszczędności przez 10 miesięcy, aby zaoszczędzić nieco więcej niż planujesz.
Od razu zaplanuj też, co chcesz zrobić z nadwyżką pieniędzy. Lepiej zrób to, zanim wydasz je na niekontrolowane przyjemności. Co miesiąc warto też dopisywać przyrost zaoszczędzonej kwoty.