Ciasne, ale własne! Nie ma co ukrywać, każdy z nas marzy o swoim własnym mieszkaniu. Oczywiście najchętniej wybralibyśmy ogromną willę z basenem, jednak często taka opcja jest znacznie poza naszym zasięgiem. Przynajmniej na razie! Po długotrwałym wynajmie decydujemy się na zakup własnego mieszkania. Jest to niewątpliwie olbrzymi wydatek, często wymagający zaciągnięcia kredytu. Jednak niezależnie od tego czy wybierzemy rynek pierwotny czy wtórny, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zwróćmy uwagę na kilka szczegółów, a może też nam się to uda.
Rynek pierwotny bez tajemnic
Według najnowszych statystyk Polacy coraz częściej decydują się na mieszkania w nowym budownictwie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami np. nowoczesnymi rozwiązaniami uwzględnionymi w projekcie czy optymalnymi warunkami finansowania. Często wpływ na to ma też fakt, że mieszkań na rynku wtórnym jest coraz mniej, a jak już są to wiążą się z ogromnymi kosztami. Niekiedy przekraczają one znacznie wartości nowych inwestycji. Kupując mieszkanie od dewelopera najlepsze są na to dwa momenty. Pierwszy z nich jest na samym początku sprzedaży, gdy proponowane są rabaty dla pierwszych zainteresowanych. Drugim najbardziej opłacalnym jest kupowanie gotowych mieszkań już po oddaniu. Są to lokale, które nie znalazły właściciela, a żeby nie stały puste inwestor obniża cenę. Jednak jest to dosyć ryzykowne, ponieważ na koniec zostają lokale, które charakteryzują się jakimś niekorzystnym czynnikiem, albo nawet nie zostaną nawet takie. Często deweloperzy zachęcają sezonowymi rabatami, z których również warto skorzystać.
Rynek wtórny kusi okazjami
Co prawda rynek wtórny jest bardzo ograniczony w porównaniu do rynku pierwotnego. Sytuacja ta szczególnie daje się we znaki w dużych miastach, gdzie chętnych jest dużo, a lokali jest ile jest. Jednak wśród dostępnych drogich ofert zdarzają się perełki, które mają bardzo duży potencjał. Nie sposób kupić drogiego mieszkania, sztuką jest zakup takiego w rozsądnych pieniądzach i stworzyć w nim dom wart miliony. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wymaga od nas ogromnie dużo zaangażowania i czasu, jednak w wielu przypadkach się opłaca. Możemy znaleźć lokal w dobrej lokalizacji, o dobrym metrażu i rozkładzie. Są to jedyne czynniki jakie powinny nas interesować. Jeśli chodzi o resztę to i tak musimy zainwestować w remont i wykończenie. Kupując mieszkanie za małe pieniądze, inwestujemy w jego remont, przez co znacznie zwiększamy jego wartość. Jest to sposób, który wykorzystują zarówno osoby prywatne, jak i inwestorzy myślący o jego sprzedaży.
Kilka wskazówek dla każdego
Niezależnie od tego czy decydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy poznać rynek. Dobrze jest dowiedzieć się jakie są średnie ceny w danej okolicy. Uchroni nas to przed ewentualnym przepłaceniem, a także daje argument do negocjacji ceny ze sprzedającym. Zakup mieszkania w większości przypadków wiąże się z wzięciem kredytu. Banki proponują różne oferty, dlatego dobrze jest porównać kilka i wybrać najbardziej korzystną. Również musimy zwrócić uwagę na koszty dodatkowe. Są to spore kwoty, często pomijane w pierwotnej fazie negocjacji. Warto od razu poruszyć tę kwestię i ustalić po czyjej stronie one leżą.