Zakup samochodu, niezależnie: nowego czy używanego, wiąże się z koniecznością wykupu ubezpieczeń. Tutaj pojawia się pytanie: czy zdecydować się na pełny pakiet, tylko dokupić AC, czy w ogóle poprzestać na OC? Rozważamy dostępne opcje.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy jedynie sytuacji, kiedy spowodujemy wypadek z własnej winy. Gwarantowana kwota (nawet do 5 mln euro) zostanie wypłacona osobie poszkodowanej, jednak jeśli sami chcemy zapewnić sobie zwrot kosztów naprawy, trzeba rozszerzyć ubezpieczenie. Większość Polaków zachowuje w tej kwestii ostrożność – obawiając się wysokiej składki AC. Okazuje się jednak, że szczególnie w przypadku nowych aut, ryzyko kradzieży czy dewastacji wzrasta o 40%, więc o ile używamy samochodu codziennie, nie wypracowaliśmy sobie zniżek (czy są niższe niż 30%), lub mamy na koncie stłuczkę – zakup pakietu ubezpieczeń (OC, AC, NNW, ZK, Assistance), może nam się opłacić. Warto dopytać o warunki na miejscu, w salonie, gdyż banki samochodowe, stale współpracujące z dealerami, mają często pakiety w konkurencyjnej cenie – zob. np. https://www.nissanfinance.pl/ubezpieczenie/uslugi/ubezpieczenia-pakietowe
Ogromnym plusem takich pakietów jest fakt, że to dealer jest dla towarzystwa ubezpieczeniowego stałym klientem i jako taki, wypracował sobie warunki, na jakie osobno nie moglibyśmy liczyć. Korzystając z jego pozycji, otrzymujemy nie tylko pokrycie kosztów hotelu, gdy do wypadku dojdzie na trasie, holowanie uszkodzonego auta do najbliższego autoryzowanego serwisu, samochód zastępczy, ale także np. pomoc w sytuacji, gdy z własnej winy zatrzaśniemy sobie kluczyki, rozładujemy akumulator, czy zapomnimy zatankować. Takie warunki otrzymamy przy zakupie nowego Nissana.
A co jeśli nie stać nas na nówkę z salonu? W przypadku aut używanych, kierowcy najczęściej nie inwestują w dodatkowe ubezpieczenia, warto jednak mieć świadomość, że OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela, bo jest przypisane do konkretnego pojazdu, a nie do osoby. Tak długo, jak poprzedni właściciel opłacił składkę, obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ważne. Pozostałe – takie jak autocasco, NNW czy assistance – automatycznie wygasają. Musimy pamiętać, że jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, musimy wypowiedzieć umowę OC. Jeśli w umowie kupna-sprzedaży pojawi się informacja, że nabywca wypowie umowę i zmieni towarzystwo ubezpieczeniowe, wówczas sprzedający otrzyma zwrot niewykorzystanych pieniędzy.
Wybierając AC, warto zwrócić uwagę na wysokość naszego udziału w szkodzie. Oczywiście – przy zapisie o zniesieniu udziału własnego wysokość składki wzrasta, jednak tylko ta opcja gwarantuje nam pełne odszkodowanie. Równie istotną kwestią wydaje się kwestia części zamiennych – często bowiem towarzystwa gwarantują naprawę z wykorzystaniem nowych i oryginalnych części, jednak doliczają nam potracenia z tytułu amortyzacji. Warto dokładnie przeczytać umowę, aby uniknąć takich nieporozumień.
Okazuje się jednak, że niezależnie od tego, czy kupujemy auto nowe czy używane, w zalewie ofert można znaleźć korzystne warunki za rozsądną cenę – trzeba jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę i unikać krzykliwych reklam.
Przeczytaj również:
Legalne złomowanie czy fikcyjna umowa? Przekręt auto złomów.