Przeziębienie czy grypa to sytuacje, gdy powinniśmy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Kiedy może zostać nam obniżony lub nawet odebrany zasiłek chorobowy?
Zwolnienie lekarskie, popularnie zwane L4, jest wystawiane przez lekarza wówczas, gdy u pracownika zdiagnozowano chorobę, która uniemożliwia mu wykonywanie zawodowych obowiązków. Za czas, który wykorzystujemy, aby zregenerować siły, przysługuje zasiłek chorobowy. Ma on zrekompensować utracone zarobki.
Otrzymując zwolnienie lekarskie, musimy pamiętać o wykorzystaniu go zgodnie z przeznaczeniem . Niezbędne jest również poinformowanie pracodawcy o swojej nieobecności w zakładzie pracy, dostarczając mu zwolnienie. Gdy zaniedbamy swoich obowiązków, musimy liczyć się z obniżeniem lub odebraniem zasiłku chorobowego.
Kiedy ma miejsce obniżenie zasiłku chorobowego?
Gdy lekarz decyduje się wypisać nam zwolnienie lekarskie, mamy obowiązek dostarczyć je do zakładu pracy. Pracodawca musi zostać poinformowany o naszej nieobecności, aby miał możliwość przekazać nasze obowiązki innym pracownikom.
Ważny jest przy tym termin – zwolnienie musimy dostarczyć w ciągu 7 dni, licząc od dnia następnego po dniu jego wystawienia. Aby dostarczyć zwolnienie, wcale nie musimy udać się osobiście do zakładu pracy – dokument możemy przesłać pocztą, o pomoc możemy również poprosić osobę z naszego bliskiego otoczenia. Ważne jednak, aby zwolnienie dotarło do pracodawcy – wyjaśnia specjalista portalu praca-gliwice.info.
Co w sytuacji, gdy przekroczymy wspomniany 7-dniowy termin?
W takiej sytuacji musimy liczyć się z obniżeniem wysokości zasiłku chorobowego. Nie jest to jednak sztywna zasada – zasiłek może, ale też nie musi zostać obniżony. Co więcej, jest też kilka sytuacji, gdy obniżenie nie będzie możliwe – dodaje specjalista portalu praca-gliwice.info.
Oto one:
– gdy zwolnienie lekarskie zostało nam wręczone nie podczas wizyty u lekarza, ale później,
– gdy zwolnienie lekarskie nie zostanie doręczone np. przez operatora pocztowego, a my mamy potwierdzenie jego nadania,
– gdy zwolnienie zostało nam wystawione na okres krótszy niż 8 dni.
Gdy błąd ewidentnie leży po naszej stronie, to musimy liczyć się z obniżeniem świadczenia o 25%. Istotne jest jednak, że obniżenie jest liczone za okres od 8. dnia zwolnienie lekarskiego aż do dnia, w którym dostarczyliśmy je pracodawcy.
W jakich sytuacjach może zostać odebrany zasiłek chorobowy?
Zwolnienie lekarskie jest wystawiane, aby pracownik mógł zregenerować siły. Otrzymując zatem taki dokument, musimy przestrzegać zaleceń lekarza (warto przeczytać: zwolnienie lekarskie na nowych zasadach). Jeżeli:
– wykonujemy pracę zawodową,
– wykorzystujemy zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem,
– posługujemy się sfałszowanym zwolnieniem lekarskim,
to w razie kontroli musimy liczyć się z tym, że zasiłek chorobowy zostanie nam odebrany. Wstrzymanie wypłaty dotyczy całego okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim, a nie tylko – jak zakładają niektórzy – okresu od stwierdzenia nieprawidłowości.
Jeżeli chodzi o kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienie L4, to mogą ją przeprowadzić zarówno pracownicy ZUS-u, jak i pracodawca (dotyczy tych, którzy zatrudniają co najmniej 20 osób). W drugim przypadku najczęściej kontroli nie przeprowadza osobiście pracodawca, ale osoby przez niego upoważnione.