Szukasz dobrego sposobu na pomnożenie swoich oszczędności, który da Ci również poczucie wysokiego poziomu bezpieczeństwa? Jeżeli nie jesteś skłonny do ponoszenia ryzyka utraty choćby części swojego kapitału, a zarazem myślisz o realnym zysku w trochę dłuższej perspektywie czasu, najlepszym wyborem będzie założenie lokaty bankowej.
Nie odkryjemy jednak Ameryki stwierdzeniem, że lokata lokacie nie równa. Którą więc wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego depozytu bankowego? Podejmując się oceny atrakcyjności lokaty, przeanalizuj kilka istotnych czynników.
Oprocentowanie
To przeważnie pierwsza rzecz, która koncentruje uwagę potencjalnego klienta. Nie daj się jednak zwieźć reklamie. Wysokie oprocentowanie nie zawsze równa się większy zysk. Jeżeli bank podaje wyższą niż konkurencja kwotę odsetek, ale nie w skali roku tylko np. w okresie 18 miesięcy, to po dokładnym obliczeniu może się okazać, że dostaniesz o wiele mniej, niż się spodziewałeś.
Oprocentowanie lokat może być stałe lub zmienne. Co to oznacza dla Ciebie? Gdy masz do czynienia z oprocentowaniem o charakterze stałym, daje Ci to na ogół 100% gwarancji, że w trakcie trwania lokaty bank nie wprowadzi zmiany w wysokości oprocentowania. Przy zmiennym oprocentowaniu bank ma prawo do zmiany wartości oprocentowania pomimo faktu, że Twój depozyt trwa. Jeżeli zamierzasz założyć lokatę na rok lub więcej, lepszym rozwiązaniem będzie wybór stałej wartości odsetek. W dłuższej perspektywie czasowej nie możesz bowiem przewidzieć jak będą się kształtowały czynniki, które mają wpływ na wysokość oprocentowania. Drugim plusem stałego oprocentowania jest również możliwość dokładnego obliczenia wysokości profitów po zakończonym okresie.
Kapitalizacja odsetek
Kiedyś niemal wszystkie lokaty bankowe o charakterze czasowym posiadały kapitalizację miesięczną. Dziś coraz częściej występują depozyty z kapitalizacją dzienną, co oznacza, że odsetki otrzymujesz codziennie. W efekcie dzisiejszy zysk już jutro zaczyna pracować na kolejne.
Sposób na utrzymanie wartości kapitału
Rozglądając się za dobrą lokatą bankową, musisz przede wszystkim mieć świadomość, że twój rzeczywisty zysk, który otrzymasz z lokaty to tak naprawdę wartość oprocentowania po odjęciu wysokości inflacji. Zwykle z takiego rachunku nie zostaje zbyt wiele. Tak to już jednak jest z lokatami, że są one środkiem do ochrony oszczędności przed ich pożeraczem, czyli inflacją. Dobra lokata natomiast nie tylko ochroni Twoje pieniądze, ale zapewni Ci też małą premię.
Przeczytaj również:
Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?