Kredyt hipoteczny jest jednym z najpoważniejszych zobowiązań finansowych, jakie można podjąć w ciągu całego życia. Zwykle trwa ono przez wiele lat, dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu na wypadek nieszczęśliwej sytuacji życiowej. Ubezpieczenie na życie może stanowić zabezpieczenie sytuacji finansowej i gwarantować spłatę kredytu.
Młodzi biorą kredyty
Zgodnie z raportem Związku Banku Polskich, w I kwartale b.r. udzielono w Polsce ponad 40 tys. kredytów hipotecznych o wartości prawie 9 mld złotych. Ok. 10% z nich stanowią kredyty w ramach programu “Mieszkanie dla Młodych”, z którego korzystają przede wszystkim młodzi ludzie – pary i małżeństwa, często z dziećmi, rozpoczynające nowe życie. Często planują oni przyszłość w długiej perspektywie, myśląc o finansowym zabezpieczeniu swojej rodziny, stąd kupują mieszkanie, budują dom, a także wybierając ubezpieczenie życiowe. To najlepszy wiek, aby podjąć tego typu decyzję.
Kredyt dobrze zabezpieczony
Podpisując umowę kredytową bank często wymaga wielu zabezpieczeń. Jednym z nich jest zawarcie umowy ubezpieczenia na życie z cesją na bank, jednak nie zawsze towarzystwo zostaje klientowi narzucone. Jeśli można dokonać własnego wyboru, warto zrobić to z głową, analizując dostępne na rynku oferty. Pomocna w tym może się okazać porównywarka ubezpieczeń na życie rankomat.pl z kalkulatorem, za pomocą których łatwo sprawdzimy, które towarzystwa oferują dogodne warunki i jakim ofertom warto przyjrzeć się bliżej.
Za ile, na ile i od czego?
Zanim podpiszemy umowę, warto umówić się z agentem i przedyskutować z nim dokładnie warunki ubezpieczenia wyszczególnione w umowę oraz OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To właśnie w nich ubezpieczyciel wyszczególnia na przykład, kiedy może odmówić wypłaty świadczenia, a także do czego mamy prawo jako ubezpieczony. Doprecyzujmy również, czy na pewno nasze pojęcie nieszczęśliwego wypadku, kalectwa czy inwalidztwa pokrywa się z definicją ubezpieczyciela. Ankietę medyczną wypełnijmy zgodnie z prawdą, bo od tego zależy wypłata świadczenia. A jeśli bank, w którym podpisaliśmy umowę kredytową, chce nas wysłać na badania, nie opierajmy się. Jeśli bowiem okaże się, że chorowaliśmy na coś przed zawarciem polisy, towarzystwo może odmówić wypłaty.
Rozsądny wybór – zabezpieczeniem na lata
Zarówno kredyt hipoteczny jak i ubezpieczenie na życie to produkty, które wiążą na lata. Dlatego decyzja o ich zakupie powinna być podyktowana racjonalną analizą naszej sytuacji życiowej i finansowej. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą mieć wpływ na naszą sytuację, w tym bieżące wydatki, ilość domowników, liczbę osób pracujących w gospodarstwie domowym czy większe wydatki na przestrzeni kolejnych lat. Tak poważnej decyzji nie powinno się podejmować lekkomyślnie, dlatego pomocne będzie porównanie ofert ubezpieczenia na życie. Warto jednak pamiętać, że zakup ubezpieczenia życiowego może stanowić zabezpieczenie dla najbliższych na wypadek nieprzewidzianej sytuacji – naszej śmierci, wypadku czy kalectwa. Polisa umożliwi spłacenie kredytu hipotecznego, a dom czy mieszkanie nie staną się własnością banku. Trudno przecenić spokojny sen i poczucie, że zadbało się o przyszłość najbliższych.
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl