Rodzice pragną szczęścia swoich dzieci, chcą dla niech jak najlepiej. Dlatego jednym z ich istotnych celów jest zapewnienie swoim pociechom dobrego startu w przyszłość poprzez zabezpieczenie finansowe. Aby to osiągnąć, najlepiej jest jak najszybciej zacząć oszczędzać i odkładać, ponieważ im szybciej to zrobimy tym większą kwotę uda się uzbierać.
Można odkładać chociażby niewielkie sumy, ale ważne jest, żeby robić to systematycznie co miesiąc, ponieważ w perspektywie kilkunastu lat (najczęściej 18 lat) nawet z małych kwot urośnie spora suma pieniędzy. Obecnie na rynku istnieje wiele narzędzi i produktów finansowych, które umożliwiają regularne i skuteczne oszczędzanie.
Pierwszą z nich są lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Są to bezpieczne narzędzia finansowe, które zabezpieczają przez długi okres czasu wpłacane systematycznie środki pieniężne przed skutkami inflacji. Jednak zysk z nich jest niewielki, zaledwie kilkuprocentowy w skali roku. Oprócz wpłacania na lokaty co miesiąc określonej sumy warto również wpłacać pieniądze, które dziecko otrzymuje w prezencie na różne okazje (np. urodziny, komunie, bierzmowanie). Jest to na pewno lepsza inwestycja w przyszłość niż zakup nowej zabawki, która po pewnym czasie i tak się znudzi. Założenie takiej lokaty jest z pewnością dobrym rozwiązaniem, ponieważ zmusi rodziców do regularnego odkładania, skutkiem czego, wraz z upływem czasu, z małych kwot uda się uzbierać dosyć pokaźną sumę.
Kolejnym sposobem na oszczędzanie są fundusze inwestycyjne, w których inwestuje się całą wpłaconą kwotę. Można na nie dokonywać wpłat nawet w wysokości 100 złotych miesięcznie. Instrumenty te w dłuższej perspektywie mogą wypracować spore zyski (nawet na poziomie 10% rocznie), które będą rosły znacznie szybciej niż w przypadku kont oszczędnościowych i lokat. Fundusze te są przeznaczone nawet dla osób, które nie mają doświadczenia na rynku kapitałowym lub brakuje im czasu na samodzielne inwestowanie.
Następnym rozwiązaniem jest polisa posagowa, dzięki której dziecko w chwili osiągnięcia określonego wieku będzie mogło wypłacić sumę ubezpieczenia. Założyć ją mogą rodzice, dziadkowie czy chrzestni, którzy co miesiąc będą systematycznie płacić składki oraz zdecydują o sposobie pomnażania części z nich. Dzieci otrzymają dodatkowe środki w razie nieszczęśliwego wypadku rodzica, jego inwalidztwa lub śmierci. Istnieje również możliwość wykupienia dodatkowej ochrony na przykład w przypadku choroby dziecka. Polisa posagowa jest instrumentem raczej oszczędnościowym niż inwestycyjnym, a co za tym idzie zysk jest mniejszy niż przy udanych inwestycjach. Polisa ta spełnia bardziej funkcje ochronną, zarabia niewielka jej część. Jednak istnieje możliwość połączenia polisy posagowej z bankową kartą kredytową. Jest to dobra alternatywa dla osób często korzystających z kart płatniczych.
Inną metodą na pozyskanie pieniędzy jest samodzielne inwestowanie poprzez zakup akcji, obligacji, funduszów akcyjnych czy obligacyjnych (bezpieczniejszych). Jest to jednak sposób bardzo ryzykowny, wymaga dużej znajomości rynków finansowych oraz zdyscyplinowania. Należy pamiętać, że można tu wiele zyskać, ale można również dużo stracić. Jest to najmniej bezpieczny sposób na pomnażanie swoich pieniędzy, ale może okazać się najbardziej zyskowny.
Ciekawym rozwiązaniem jest także inwestycja w nieruchomość, która polega na zaciągnięciu kredytu w celu zakupu mieszkania. Mieszkanie takie można przez jakiś czas wynajmować i z uzyskanych od lokatorów pieniędzy opłacać raty kredytu. A później, gdy dziecko dorośnie, będzie miało swój własny kąt na start w dorosłe życie lub systematyczne wpływy z wynajmu mieszkania.
Po podjęciu decyzji o oszczędzaniu warto zapoznać się z ofertami różnych banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz instytucji finansowych. Można w tym celu skorzystać z portalu JakOszczedzic.pl. Dobrym rozwiązaniem jest określenie na początku przybliżonej kwoty jaką chcielibyśmy zaoszczędzić w określonym czasie oraz zastanowić się czy będziemy w stanie systematycznie wpłacać pieniądze na lokatę bądź fundusz czy też płacić składki. Należy wiedzieć, że zawsze można skorzystać z porady specjalisty w tym zakresie, który pomoże wybrać najbardziej odpowiednią dla nas ofertę. Trzeba również pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniemy oszczędzanie to tym większą kwotę uda nam się uzbierać dla naszej pociechy. A dziecko dzięki tej sumie będzie czuło się bezpieczniej w dorosłym życiu. Nie będzie zdane tylko na własną pracę, a pieniądze te będzie mogło przeznaczyć na dowolny cel: samochód, studia czy inne wydatki. Bez wątpienia taka pomoc finansowa od rodziców bardzo ułatwi młodemu człowiekowi wejście w dorosłość.