Dzisiejsze czasy zmuszają do oszczędzania. Galopująca inflacja, rosnące rachunki, stojące w miejscu pensje – to nie napawa optymistycznie. Ludzie szukają ratunku, chcą odłożyć pieniądze. Jednym ze sposobów na oszczędzanie są lokaty bankowe. Na czym polega to rozwiązanie? Na co zwracać uwagę wybierając lokatę?
Co to jest lokata bankowa?
Lokata bankowa to jeden ze sposobów oszczędzania pieniędzy, oferowany przez banki. Dzięki nim można bezpiecznie oszczędzać, chronić kapitał, a także wypracować odsetki. Osoby, które mają nadmiar gotówki, mogą ulokować pieniądze na lokacie, zamiast trzymać je w domu. Lokata bankowa to umowa między klientem a bankiem. Klient powierza instytucji finansowej określoną ilość środków pieniężnych na wybrany okres, a strona, która przyjmuje depozyt, zobowiązuje się do wypłaty odpowiednich odsetek, które są naliczane zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Oprocentowanie lokat jest różne, najczęściej wynosi od 2 do 6 procent w skali roku. Odsetki są pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki), który wynosi 19 procent. Warto wiedzieć, że lokata to nie to samo, co konto oszczędnościowe, które pozwala na dysponowanie kapitałem.
Rodzaje lokat bankowych
Banki oferują wiele rodzajów lokat bankowych. Główne z nich to:
-
Lokaty terminowe – najczęściej wybierany depozyt bankowy. Zawierane są na z góry określony termin, mają ustalony poziom odsetek. Tego typu lokaty mają zazwyczaj oprocentowanie stałe, a ich zerwanie przed czasem wiąże się z utratą wszystkich wypracowanych wcześniej odsetek. Wyróżnia się lokaty jednodniowe, lokaty miesięczne, lokaty kwartalne, lokaty półroczne, lokaty roczne, a także lokaty dwuletnie i trzyletnie. Porównywarka lokat bankowych pomoże dobrać odpowiednią lokatę terminową.
-
Lokaty rentierskie – w tym produkcie odsetki kapitalizowane są często, wypłacane regularnie, a nie pod koniec trwania lokaty. To dobra oferta dla osób, które na lokacie ulokowały pokaźną sumę. Lokata rentierska z reguły zawierana jest na dłuższy okres, rok, dwa lub trzy lata.
-
Lokaty strukturyzowane – składają się z dwóch części, tzn. zwykłego depozytu terminowego i części inwestycyjnej. Taki charakter lokaty pozwala ochronić pieniądze, a jednocześnie pozwala na wypracowanie zysku. Część zysku jest wypłacana w postaci bezpiecznych obligacji Skarbu Państwa, a druga inwestowana w ryzykowane, ale pozwalające na większy zysk produkty.
-
Lokaty walutowe – to lokaty, przeznaczone dla klientów, którzy chcą oszczędzać środki w obcej walucie. Depozyt można złożyć np. w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich czy we frankach szwajcarskich. Minusem takich lokat jest niski zysk.
Najlepsze lokaty bankowe – na co zwracać uwagę?
Wybór odpowiedniej lokaty nie jest łatwy. Banki kuszą, zachęcają do podpisania umowy. Dużą pomocą w wyborze produktu finansowego są rankingi lokat bankowych. Dzięki nim można porównać wiele produktów, sprawdzić, które pozwalają osiągnąć największy zysk. Porównywarka lokat bankowych pozwala dopasować produkt dopasowany indywidualnie do potrzeb klienta, uwzględniania posiadane środki oraz okres, na jaki pieniądze mają być zdeponowane. Warto również sprawdzić kalkulator lokat bankowych http://lokatowy.pl/kalkulator-lokat-bankowych-odsetki-zysk/. Wybierając lokatę, warto sprawdzić kilka ważnych paramentów. Są to m.in.:
-
minimalna i maksymalna kwota, którą można zdeponować,
-
możliwy okres trwania lokaty,
-
oprocentowanie lokaty,
-
sposób określania oprocentowania,
-
kapitalizacja odsetek,
-
konsekwencje związane z zerwaniem umowy z bankiem przed terminem zakończenia,
-
konieczność korzystania z dodatkowych produktów bankowych,
-
sposób założenia lokaty,
-
dodatkowe wymogi.
Jak założyć lokatę bankową?
Jest kilka sposobów na założenie lokaty bankowej. Klienci, którzy preferują tradycyjne rozwiązania, mogą udać się do siedziby wybranego banku i tam, pod okiem pracownika wybrać i założyć lokatę. Lokatę można również założyć telefonicznie oraz online. Ten ostatni sposób jest bardzo wygodny, pozwala ulokować pieniądze bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę internetową wybranego banku i wybrać dopasowane do siebie lokatę. W formularzu należy podać okres trwania depozytu, kwotę deponowanych środków, a także dane osobowe tj. imię, nazwisko, adres, numer telefonu komórkowego, adres mailowy, numer PESEL, numer dowodu tożsamości itp. Najczęściej bank będzie wymagał potwierdzenia tożsamości, np. przez przelew. Tworzona jest umowa, a klient musi przelać wybraną kwotę pieniędzy na podany rachunek bankowy. Pieniądze same na siebie pracują, klienci nie muszą robić żadnych kroków.
Lokaty to dobry sposób na oszczędzanie. Warto sprawdzić ranking lokat bankowych i wybrać produkt, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze i osiągnąć jak największy zysk.