Na co zwracać uwagę, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym? Jakich formalności dopełnić przed sfinalizowaniem transakcji? Czy kupno mieszkania na rynku wtórnym jest bezpieczne? Co zrobić, aby nie dostać w prezencie niechcianych lokatorów?
Wybierając mieszkanie, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego lokalizację i standard, ale także na kwestie formalne. W niniejszym artykule podpowiemy, jakich formalności trzeba dopełnić przed zakupem lokalu z rynku pierwotnego lub wtórnego.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym
Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z szeregiem potencjalnych problemów. Warto zatem wiedzieć, na jakie kwestie zwracać szczególną uwagę, aby nie zostać oszukanym przez sprzedającego.
1. Sprawdzenie stanu księgi wieczystej
Sprawdzenie stanu księgi wieczystej jest podstawowym wymogiem formalnym, który pozwala nam ustalić, kto jest faktycznym właścicielem lokalu oraz zweryfikować, czy mieszkanie nie jest obciążone długiem. Praktyka pokazuje, że za właściciela mogą podać się najemcy – wówczas zakup nieruchomości jest niezgodny z prawem. Jeżeli mieszkanie nie posiada założonej księgi wieczystej, należy poprosić właściciela o dokument potwierdzający jego prawo do lokalu, np. akt notarialny (źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-kupic-mieszkanie-od-dewelopera-poradnik).
2. Umowa dożywocia
Przed sfinalizowaniem transakcji warto upewnić się, czy mieszkanie nie jest obciążone tzw. prawem dożywocia. Polega ono na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca ma obowiązek zapewnienia dożywotniego utrzymania zbywcy. W takiej sytuacji na sprzedaż mieszkania musi zgodzić się osoba, na rzecz której ustanowiono umowę.
3. Wymeldowanie niechcianych lokatorów
Zaświadczenie dotyczące zameldowania, którym legitymują się lokatorzy, powinno mieć datę z dnia sprzedaży mieszkania. Tym sposobem nie będziemy musieli obawiać się o niechcianych lokatorów i składać pozwu o eksmisję.
4. Zaległości czynszowe i w opłatach
Kupujący ma prawo zażądać od właściciela mieszkania okazania zaświadczeń ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej potwierdzających brak zaległości czynszowych, a także udostępnienia innych dokumentów, np. w przypadku opłat za gaz czy prąd.
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym
1. Umowa deweloperska i umowa notarialna
Umowa deweloperska powinna być bardzo szczegółowa i zawierać wszystkie informacje odnoszące się do planu zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wykończenia samego mieszkania. Im więcej załączników i schematów, tym lepiej.
Od 2012 roku strony muszą zawrzeć umowę przedwstępną u notariusza, dzieląc się kosztami po połowie. W umowie znajdują się zapisy o karach w przypadku opóźnień oraz o możliwości domagania się rekompensaty.
2. Rachunek powierniczy
Dobrym zabezpieczeniem interesów klienta jest rachunek powierniczy, na który kupujący wpłaca pieniądze, ale deweloper otrzymuje je dopiero w miarę postępu prac. Większość deweloperów wprowadziła obligatoryjne rachunki dla klientów, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo transakcji.
Dopiero kiedy dopełnimy wszystkich formalności, możemy przejść do kwestii sprzedażowych. Klienci, którzy kupują mieszkanie po raz pierwszy, mogą skorzystać z pomocy doradców kredytowych, z którymi deweloperzy, jak np. np. Barc Warszawa SA, często podejmują współpracę.