BIK jest pierwszym miejscem, w którym będzie cię sprawdzać bank. Jeśli masz jakieś zaległe zobowiązania lub dopiero niedawno skończyłeś je spłacać, nie ma szans na kredyt. Kiedy i w jaki sposób możesz wpłynąć na swoją historię kredytowania i wyczyścić BIK?
Zanim udasz się do banku i złożysz wniosek o przyznanie kredytu, koniecznie zapoznaj się z tym, czy przypadkiem nie ma cię w bazie dłużników. Przyczyn, dla których wprowadza się do niej nazwiska, jest sporo. Zdarza się, że sytuacja prezentuje się korzystnie i wtedy warto wszystkie dane zostawić. Jednak w przypadku kiedy wiesz, że z twoją terminowością bywało różnie, niekoniecznie zawarte w BIK informacje, przemawiają na twoją korzyść.
Kiedy czyścić, a kiedy nie?
BIK to nie tylko dane o długach. W bazie są też wszystkie inne kredyty, pożyczki, raty, które posiadasz i spłacasz regularnie. To bardzo ważna informacja. Mając pustą historię w BIK, jest trudniej o kredyt, bo klient jest anonimowy. Nie miał nigdy kredytu, więc nie wiadomo, czy będzie w terminie spłacać zobowiązania.
Dużo lepiej twoja sytuacja będzie się prezentować, kiedy w przeszłości były kredyty i raty, które spłacałeś w terminie. Jest to świadectwo tego, że masz pewną płynność finansową i wywiązujesz się ze swoich zobowiązań. Gorzej, kiedy masz lub miałeś długi, których w terminie nie spłacałeś. Wtedy lepiej zastanowić się, jak można je wykreślić.
Kiedy z czyszczeniem historii może być kłopot?
Żeby w ogóle rozpocząć cały proces, zacznij od tego, że wszystkie zaległości uregulujesz. Czyszczenie jest dla osób, które zobowiązań już nie mają, ale raport na ich temat jeszcze nie jest poprawiony. Nie możesz pozbyć się długu, który w dalszym ciągu jest.
W przypadku kiedy spłacałeś zobowiązania, ale przekraczałeś termin płatności o co najmniej 60 dni, to sprawa jest bardziej skomplikowana. A już, szczególnie gdy co najmniej 30 dni minęło od poinformowania cię jako dłużnika o tym, że dane będą przetwarzane w BIK. Wtedy niestety można liczyć na to, że udowodni się, że doszło do jakichś uchybień po stronie wierzyciela.
Jak czyścić BIK?
Kiedy masz pewność, że twoje zaległości nie przekroczyły powyższych terminów, a chcesz wkrótce starać się o kredyt lub mieć pozytywną historię na przyszłość, pora działać. Czyszczenie BIK nie jest skomplikowane. Wystarczy wejść na stronę, zarejestrować się i wygenerować raport na temat swojej historii kredytowej. Ustawodawca wyszedł naprzeciw oczekiwaniom, dlatego też co 6 miesięcy masz prawo do tego, by wygenerować raport bezpłatnie.
Na tej podstawie możesz określić, które zobowiązania psują twój wizerunek jako przyszłego kredytobiorcy. Odwiedź poszczególne instytucje i złóż specjalne pismo, w którym poprosisz o to, aby cofnięto zgodę na przetwarzanie danych przez BIK. Nie powinno być z tym problemów. Za jakiś czas można sprawdzić, czy raport pokazuje dane bez niechcianego kredytu. Składając pismo w momencie, gdy zaległości były starsze niż 60 dni, musisz się liczyć z tym, że dostaniesz decyzję odmowną.
Artykuł powstał na podstawie https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-samodzielnie-wyczyscic-bik/