Zamsz to jeden z najpopularniejszych materiałów, który znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w produkcji butów, torebek oraz kurtek, ale również mebli tapicerskich. Wygląda dosyć efektownie i nadaje zupełnie innego charakteru zarówno naszym stylizacjom, jak i wyglądowi naszego mieszkania. Niestety nie można tego samego powiedzieć o jego czyszczeniu, które może sprawić nam wiele trudności zwłaszcza wtedy, gdy nie wiemy jak się do niego zabrać w odpowiedni sposób. Czym jednak jest wspomniany zamsz, w jaki sposób należy czyścić ten materiał i jakie jego rodzaje możemy wyróżnić?
Czym jest zamsz?
Zamsz to jeden z najstarszych rodzajów skóry zwierzęcej, który na tle innych materiałów odznacza się brakiem warstwy licowej skóry. Jest dosyć miękki i przyjemny w dotyku, dlatego też wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji ubrań, butów, galanterii skórzanej, sof, kanap oraz foteli. Pomimo tego, iż zaliczany jest do grona trwałych materiałów, to jednak dosyć często ulega deformacji, źle znosi wilgoć i bardzo łatwo można uszkodzić jego fakturę.
Jak czyścić zamsz?
Zamsz do dosyć wymagający materiał, którego pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych i może pochłonąć sporo czasu. Materiał ten każdego dnia narażony jest na możliwość pojawienia się na nim przeróżnych zabrudzeń, które najlepiej usunąć przy pomocy szczotki, którą możemy zakupić u szewca lub w innym wyspecjalizowanym sklepie. Jeśli jednak takiej szczotki nie uda nam się nigdzie zakupić, to z powodzeniem możemy sięgnąć po szczoteczkę do zębów lub szczotkę przeznaczoną do mycia naczyń. W trakcie usuwania zabrudzeń musimy pamiętać o tym, aby dosyć delikatnie szorować powierzchnię materiału, ponieważ zbyt mocne ruchy mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Zamszu pod żadnym pozorem nie należy traktować żadnymi płynami, a jeśli przez przypadek się to zdarzy, to musimy bardzo szybko działać, przykładając do zamszu inny materiał, który w niego wsiąknie. Z kolei w sytuacji, gdy na zamszu pojawią się plamy, w pierwszej kolejności powinniśmy również sięgnąć po szczotkę, a w przypadku dosyć tłustych plam pochodzących np. z jedzenia powinniśmy sięgnąć po ocet spirytusowy, który w tym przypadku sprawdza się idealnie. Wystarczy jedynie zwilżyć nim delikatnie materiał, dzięki czemu plama zmięknie, a następnie usunąć ją przy pomocy wspomnianej wcześniej szczotki. Jeśli z jakichś przyczyn usunięcie plamy nie będzie możliwe, to warto wówczas sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do czyszczenia zamszu, które z pewnością poradzą sobie z problemem.
Zastosowanie zamszu
Zamszowa skóra pozyskiwana jest z wielu zwierząt a w szczególności z kóz, owiec oraz jelenie. Znalazła dosyć szerokie zastosowanie w tapicerstwie, ponieważ wykorzystuje się ją do produkcji takich mebli jak sofy, fotele oraz kanapy. Zamsz wykorzystywany jest również w krawiectwie, ponieważ wytwarza się z niego buty, torebki, kurtki, a także rękawiczki.
Rodzaje zamszu
Głównym rodzajem zamszu jest ircha, czyli wyprawiona cienka skóra owcza (lub innych zwierząt), która znalazła szerokie zastosowanie w czyszczeniu i polerowaniu delikatnych, gładkich powierzchni. Materiał ten można wykorzystać np. do czyszczenia przyrządów optycznych, okularów oraz karoserii samochodowej, gdyż bardzo dobrze wchłania wszelkiego rodzaju płyny. Zamsz dosyć często mylony jest z innym materiałem, a mianowicie nubukiem, czyli wyprawioną, miękką skórą, która wykończona jest od strony lica. Nubuk wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji galanterii, która odznacza się dużą twardością, grubością oraz wytrzymałością a mowa tutaj głównie o obuwiu, torbach i torebkach oraz takiej odzieży jak damskie kurtki i spódnice.