Tematem ostatnio nagminnie obecnym w mediach są kryptowaluty. Na każdym kroku jesteśmy bombardowani informacjami na tematy z nimi związane. Wciąż dochodzą do nas informacje o niebotycznych cenach Bitcoina, pierwszej kryptowaluty, która jest oparta o technologię Blockchain.
To właśnie ta technologia stoi za sukcesem wszystkich kryptowalut i sprawia, że kryptowaluty są bezpieczne i w dużej mierze także anonimowe. Jednak czy mogą one służyć ludziom w codziennym życiu? Czy w przyszłości mogą zastąpić tradycyjny pieniądz?
Już dzisiaj prawie nikt nie ma wątpliwości, że ciągłe dodrukowywanie pieniędzy przez Banki Centralne może doprowadzić do kolejnego kryzysu finansowego, podobnego do tego, który miał miejsce w 2008 roku. To właśnie w tamtym okresie powstał Bitcoin – pierwsza kryptowaluta. Powstała ona z myślą wyparcia tradycyjnych walut w przyszłości, i dzięki temu uniknięcia możliwości jakichkolwiek manipulacji wynikających z centralizacji tradycyjnego systemu finansowego.
W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, kryptowaluty są zdecentralizowane. Nie posiadają swojego emitenta który dodrukuje je w razie nagłej potrzeby, lub będzie interweniował w obronie jej kursu. Właśnie takie sytuacje mają często miejsce na rynku walutowym, na którym banki centralne wymieniają rezerwy walutowe, by chronić kurs swojej waluty.
Jak powstają nowe kryptowaluty
Emisja kryptowalut następuje poprzez wykopywanie ich. Brzmi to dość tajemniczo jednak w rzeczywistości jest dosyć proste. Polega na tym, że specjalni użytkownicy sieci P2P (nazywani „górnikami”) udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów na jej potrzeby. Moc obliczeniowa jest wykorzystywana w celu umożliwienia transakcji pomiędzy użytkownikami. Z uwagi na fakt, że dane transakcyjne są szyfrowane przy pomocy technik kryptografii, sieć kryptowalutowa potrzebuję dużej mocy w celu weryfikacji takich transakcji. Osoby udostępniające moc obliczeniową swoich komputerów lub koparek są później nagradzane nowo wykopanymi monetami.
Warto wspomnieć, że maksymalna ilość kryptowalut w obiegu jest często ograniczona. Ma to miejsce na przykład w przypadku Bitcoina, który został stworzony z myślą by maksymalna ilość monet w obiegu była równa 21000000 jednostek. Powoduje to, że taka kryptowaluta jest odporna na inflację i podlega tylko deflacji. Oznacza to, że będzie ona tylko zyskiwała na wartości w czasie, a nie traciła jak w przypadku tradycyjnych walut inflacyjnych.
Handel na giełdach
Handel kryptowalutami odbywa się poprzez specjalne giełdy specjalizujące się w tym. Są to tak zwane kryptogiełdy. Umożliwiają one zakup kryptowalut, i późniejszą ich wymianę na inne kryptowaluty, bez ograniczeń. W internecie jest obecnych wiele takich giełd. Przed wyborem warto jednak zapoznać się z opiniami na ich temat, lub zestawieniem najbardziej popularnych giełd kryptowalut, dzięki czemu będziemy mogli poznać obowiązujące warunki handlu. Więcej o giełdach kryptowalut dowiesz się z serwisu kryptotronik.pl.
Porftele
Do przechowywania kryptowalut służą specjalne portfele. Są one niczym konta bankowe, które mają przypisany w sieci zakodowany numer identyfikacyjny, na który można przesyłać wybrane kryptowaluty. Wspomniane wcześniej giełdy udostępniają takie portfele swoim użytkownikom. Jednym z obecnych problemów posiadania kryptowalut jest niemożność przechowywania różnych kryptowalut na jednym portfelu, poza giełdą. Istnieją różne internetowe multi-portfele, jednak bezpieczeństwo przechowywanych tam kryptowalut nie jest gwarantowane. W ostatnim czasie zaczęto produkować tak zwane hardwallety, które umożliwiają bezpieczne przechowywanie różnych kryptowalut w jednym portfelu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego użytkownika, który nie chce posiadać kilku portfeli i pamiętać do nich haseł, tylko chciałbym mieć wszystkie kryptowaluty na jednym urządzeniu.
Jak widać kryptowaluty rozwinęły całą infrastrukturę, umożliwiając tym samym użytkownikom swobodne ich wykorzystywanie w sieci. W niedługim czasie możemy się spodziewać także inwazji kryptowalut w życiu codziennym. Wystarczy, że firmy zaczną akceptować za swoje usługi płatności w różnych kryptowalutach. Taka sytuacja ma już na przykład miejsce w Japonii, gdzie są miejsca w których można płacić Bitcoinem. Pozostaje nam nic innego, jak czekać i bacznie obserwować przyszłość opisywanej technologii.
Przeczytaj również:
Inwestowanie w kryptowaluty. Czy to ma sens?