Pożyczki prywatne jest to sposób na pożyczenie pieniędzy i jednocześnie możliwość zainwestowania posiadanej nadwyżki środków finansowych. Transakcje zazwyczaj są opłacalne dla jednej i drugiej strony, ale warto pamiętać, że nie pozostają bez ryzyka.
Zalety pożyczek
Zaletami socjal lendingu, czyli pożyczek społecznościowych, prywatnych jest przede wszystkim ich dostępność i czas transakcji – krótki. Ogłoszenia jakie oferuje giełda pożyczek prywatnych, dają możliwość wybrania najlepszej oferty na najlepszych warunkach. Oprocentowanie jest zmienne, ale tak naprawdę opłacalne dla pożyczkobiorcy, którego chroni dodatkowo ustawa antylichwiarska. Pożyczki prywatne nie są wysokie, dlatego, jeśli chcemy pożyczyć większą kwotę, powinniśmy poszukać zdecydowanie innych możliwości. Dodatkowo warto pamiętać, że pożyczka prywatna nie wymaga od nas przedstawiania swojej historii kredytowej ani też wysokości zarobków, choć niektórzy inwestorzy mogą zażądać takiego uwiarygodnienia osoby, której chcą pożyczyć pieniądze. Inną zaletą jest to, że wiemy od początku ile pożyczymy i ile musimy zwrócić.
Wady pożyczek
Zdecydowaną wadą takich transakcji jest ich bezpieczeństwo. Umowa cywilno-prawna nie chroni przed oszustami i tak naprawdę osoba pożyczająca środki finansowe nie wie, czy otrzyma je z powrotem i w jakiej wysokości. Ponadto sporną kwestią jest samo opodatkowanie transakcji. Osoba pożyczająca powinna zapłacić podatek od zysków w wysokości 19%, natomiast pożyczkobiorca powinien zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych, ale tak najczęściej się nie dzieje.
Kredyt i lokata czy pożyczka?
Wszystko zależy od naszej aktualnej sytuacji finansowej. Nie zawsze pożyczka prywatna jest wyjściem idealnym, czasem jest warto się zastanowić nad droższą, ale także bezpieczniejszą formą jaką jest niewątpliwie kredyt bankowy. Jednak warto pamiętać, że tu bank będzie nas dokładnie prześwietlał pod kątem naszej zdolności kredytowej i uzyskanie pożyczki na zasadach bankowych takie proste nie będzie. Z drugiej strony bank to bank – nie zniknie z naszymi pieniędzmi, więc i lokata oszczędności, choć na pewno niżej oprocentowana, jest po prostu w tym wypadku bardziej opłacalna i bezpieczniejsza. Ale kto z nas nie podejmuje ryzyka?