Współcześnie budowane w Polsce domy są na ogół wyposażone w rolety zewnętrzne. Inwestorzy doceniają ich wszechstronność: ochronę przed upałem, izolację termiczną i akustyczną oraz zwiększenie bezpieczeństwa lokatorów i ich mienia.
Jeśli do tego dodać możliwość sterowania poprzez fale radiowe, a nawet programowania ustawień, zalety tego rozwiązania wydają się oczywiste. Pewną niedogodnością jest stosunkowo wysoka cena, ale chodzi przecież o inwestycję na wiele lat.
Im wcześniej, tym lepiej, ale można zawsze
Optymalna sytuacja występuje wtedy, gdy postanowienie o montażu rolet zewnętrznych zostanie podjęte już w momencie projektowania budynku. Pozwoli to na umieszczenie skrzynek pod tynkiem, co uczyni je niewidocznymi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamontować rolety zewnętrzne później – np. w czasie remontu budynku lub wymiany okien. Ale nawet gdy budynek jest całkowicie wykończony, można również ochronić okna, montując rolety elewacyjne nad wnękami okiennymi.
Nie każda roleta chroni przed włamaniem
Inwestorzy mający na uwadze bezpieczeństwo antywłamaniowe powinni przy tym pamiętać, że zwykła roleta zewnętrzna to nie to samo co roleta antywłamaniowa. Ta ostatnia ma inną konstrukcję, znacznie solidniejszą: grubsze lamele, blokadę silnika, a także specjalne zawieszenie. Pod uwagę trzeba też brać i to, że rolety opuszczone przez dłuższy czas (np. podczas urlopu domowników) są sygnałem dla włamywaczy: w tym domu nikogo nie ma. Choć rolety zwiększają bezpieczeństwo, chroniąc okna i drzwi tarasowe, intruz może sforsować po prostu drzwi wejściowe. Całkowitej gwarancji nie ma – można jedynie utrudniać włamanie bardziej i bardziej, np. instalując system alarmowy połączony z monitoringiem w centrali firmy ochroniarskiej.
Cena czy komfort obsługi?
Polak, kiedy coś kupuje, kieruje się w dużej mierze ceną. To zrozumiałe. Rolety zewnętrzne dostępne są w różnych opcjach sterowania: można je obsługiwać ręcznie, wykorzystywać silnik sterowany pilotem naściennym lub radiowo. Najtańsze są, co chyba oczywiste, te pierwsze. W przypadku masywnych rolet i dużych otworów okiennych ręczne podnoszenie i opuszczanie może być męczące. W internecie można spotkać opinie ludzi, którzy się przed laty na to zdecydowali, a dziś żałują.
W ofercie domondo znajdują się zarówno silniki mechaniczne, sterowane przyciskiem, jak i radiowe. Sprzedawca udziela na nie siedmioletniej gwarancji. Miłośnicy pełnego komfortu wybiorą zapewne systemy na pilota, mogącego sterować wieloma roletami jednocześnie lub osobno. Mogą też wybrać wariant umożliwiający zaprogramowanie czasu automatycznego opuszczania i podnoszenia rolet.
Przeczytaj również:
Jak wybrać rolety?