Bitcoin powstał w 2009 r. za sprawą Satoshi Nakamoto. Uznaje się go za jedną z pierwszych kryptowalut. Bitcoin cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Jest najdroższą, najbardziej rozpowszechnioną i pożądaną kryptowalutą na świecie. Cena jednego Bitcoin’a wynosi 115 138,64 zł (stan na dzień 01.02. 2021 r.). Elity finansowe coraz częściej zaczynają budować swój majątek w oparciu o Bitcoin’a. Służy on przede wszystkim za świetne zabezpieczenie finansowe. Deutsche Bank prognozuje, że do końca 2030 r. kryptowaluty mogą zastąpić tradycyjne waluty fiducjarne. Widać, że temat jest godny zainteresowania. Przed Państwem kompleksowy poradnik, jak zacząć swoją przygodę z Bitcoin’em oraz skąd czerpać wiedzę na temat tej kryptowaluty.
Gdzie możemy kupić Bitcoin’a?
Bitcoin’a możemy nabyć, korzystając ze sprawdzonych, rekomendowanych giełd kryptowalutowych. Punktem wspólnym łączącym te wszystkie serwisy jest dość rygorystyczny system weryfikacji użytkownika, który jest niezbędny do dokonania transakcji. Musimy podać swoje dane, w tym skany dowodów potwierdzających naszą tożsamość. Giełdy sprzedające kryptowaluty mają ustawowe prawo do przechowywania tego typu informacji. Oto trzy przykładowe strony, na których możemy bezpiecznie zakupić Bitcoin’a.
• Bitbay – polska firma działająca od 2014 r. Posiada certyfikat od Ministerstwa Cyfryzacji. Jedna z najbardziej popularnych platform służących do kupna kryptowalut w Polsce.
• Coinbase – wykorzystywana jest głównie przez osoby operujące walutami zagranicznymi (euro, dolary). Posiada certyfikat od Ministerstwa Cyfryzacji.
• Binance – kolejna bardzo popularna giełda, która oferuje niesamowicie szeroki wybór kryptowalut. Cechuje ją bardzo duża płynność – ponad 1,4 mln transakcji na sekundę. Posiada certyfikat od Ministerstwa Cyfryzacji.
Alternatywą dla giełd kryptowalutowych są stacjonarne kantory Bitcoin. W Polsce taki kantor znajduje się w Warszawie. Możemy w nim bezpiecznie zakupić lub sprzedać nasze Bitcoin’y.
Jak przechowywać Bitcoin’y?
Do przechowywania Bitcoin’a służą portfele kryptowalutowe. Portfel jest miejscem służącym do przechowywania kryptowalut. Za jego pomocą możemy również wykonywać transakcje wysyłania i odbierania kryptowalut. Oto kilka przykładów portfelów kryptowalutowych.
• Portfel przeglądarkowy– daje nam dostęp do naszego Bitcoin’a za pośrednictwem odpowiednich stron internetowych (np. Blockchain.com). Z poziomu przeglądarki możemy odbierać i wysyłać kryptowaluty w szybki i wygodny sposób.
• Portfel mobilny– służy do przechowywania kryptowalut na naszym smartfonie. Najpopularniejszym portfelem mobilnym jest Mycelium dostępny na urządzenia z systemem Android lub iOS. Korzystając z niego, możemy przechowywać, wysyłać i odbierać Bitcoin’y na naszym telefonie komórkowym.
• Portfel desktopowy– w tym wypadku za portfel posłuży nam nasz komputer, na który należy pobrać odpowiedni program (najpopularniejsze to Exodus i Electrum). Z jego poziomu możemy dokonywać transakcji kryptowalutowych i przechowywać je w bezpieczny sposób.
Gdzie zdobywać wiedzę na temat Bitcoin’a?
Internet z całą pewnością jest potężnym źródłem wiedzy na wszystkie tematy. Również osoby chcące rozpocząć inwestowanie w Bitcoin’a znajdą w nim dużą dawkę informacji. Należy jednak podchodzić do nich z ostrożnością. Odróżniać opinie od faktów oraz uważać na manipulacje. Fora internetowe, filmy na serwisach typu YouTube, to dobre źródło wiedzy dla początkujących. Chcąc się jednak rozwijać, powinniśmy uczyć się od najlepszych. Warto zainwestować w rekomendowane książki pisane przez ekspertów. Oczywiście na początku nie kupujmy książek dla zaawansowanych. Zacznijmy od przyswojenia podstaw. Jeśli nie przemawiają do nas książki, możemy zainwestować w kursy. W internecie znajdziemy ich mnóstwo. Część z nich jest darmowa. Należy jednak mieć na uwadze, że prawdziwie profesjonalna i sprawdzona wiedza kosztuje.
Kilka praktycznych porad
• Na początku swojej przygody z Bitcoin’em nie inwestuj dużych kwot. Lepiej zacząć od kupna niewielkiej ilości w celu zdobywania doświadczenia i systematycznego uczenia się. Kupowanie dużej ilości kryptowalut bez odpowiedniej wiedzy w tym zakresie może okazać się nietrafioną inwestycją.
• Nie opieraj całego swojego zaplecza finansowego na kryptowaluatch. Na zakup Bitcoin’a powinieneś przeznaczać 5-10% swoich dochodów, aby ograniczyć ryzyko wpadnięcia w kłopoty finansowe.
• Nie inwestuj w kryptowaluty jeśli nastawiasz się tylko na szybki zarobek. Bitcoin to inwestycja długoterminowa. Jego ilość jest ograniczona i z każdym rokiem będzie go coraz ciężej pozyskać. Skutkiem tego w dłuższej perspektywie czasowej, powinien być wzrost jego wartości.