Wyspy Zielonego Przylądka to jedno z niewielu w tej chwili miejsc na świecie, gdzie wysokie zwroty z inwestycji są osiągalne przy relatywnie niewielkim poziomie ryzyka oraz niskiej barierze wejścia. Poniżej przedstawiamy osiem, naszym zdaniem, najważniejszych czynników świadczących o wysokim potencjale tego rynku:
1. Dynamiczny wzrost sektora turystycznego
Od 2004 roku ilość turystów na Wyspach Zielonego Przylądka wzrasta średnio o 15% rocznie. Oczekuje się, iż liczba odwiedzających do 2015 roku przekroczy 1 mln. Władze kraju, przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego, aktywnie wspierają zagraniczne inwestycje w sektorze turystycznym. O rozkwicie tej branży może świadczyć ogłoszenie przez Hilton International Hotels planów uruchomienia pierwszego na wyspach 5- gwiazdkowego hotelu. Wyspy Zielonego Przylądka znajdują się w początkowej fazie rozwoju sektora turystycznego, który stanowi jest jednak podłożem inwestycyjnego potencjału wyspy. Według szacunków Ministerstwa Finansów w 2009 roku Cape Verde odwiedzi 500,000 turystów z całego świata.
2. Rozwój infrastruktury
Rząd Zielonego Przylądka jest w trakcie wdrażania nowego Narodowego Planu Rozwoju (NPR) w znacznej mierze poświęconego branży turystycznej. Głównym założeniem planu jest poprawa infrastruktury oraz uczynienie z Cape Verde najwyższej klasy turystycznego kurortu, czemu służyć mają między innymi usprawnienie transportu lotniczego i morskiego zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i w ramach archipelagu oraz modernizacja dróg krajowych. Władze zamierzają także aktywnie wspierać rozwój sektora bankowego, usług medycznych oraz alternatywnych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej.
3. Geograficzna bliskość Europy
Wyspy Zielonego Przylądka to najbliższy Europie tropikalny kierunek. Bezpośrednie połączenia lotnicze z Cape Verde posiada większość europejskich stolic. Podróż z Dublinu czy Londynu zajmuje ok. 5,5 godziny a 3,5 godziny z Lizbony. Główne lotnisko międzynarodowe zlokalizowane jest na wyspie Sal, jednak Republika Zielonego Przylądka posiada łącznie 8 portów lotniczych, których stały rozwój gwarantuje dalszy wzrost sektora turystycznego. Wprowadzona przez władze kraju polityka “otwartego nieba”, spowodowała zwiększenie liczby konkurencyjnych taryf lotniczych.
4. Tropikalny klimat i słoneczna pogoda przez cały rok
Klimat na Wyspach Zielonego Przylądka określa się jako suchy – tropikalny. Średnie roczne temperatury kształtują się w przedziale od 22C do 29C, słońce świeci przez 10 – 12 godzin dziennie a opady występują rzadko. Najgorętszymi miesiącami są sierpień i wrzesień. Umiarkowany klimat i piękna pogoda przez cały rok to główny powód, dla którego Wyspy Zielonego Przylądka stają się coraz popularniejsze wśród turystów z całego świata, a silne i regularne wiatry, jakie na nich panują to prawdziwa radość pasjonatów wind- i kitesurfingu.
5. Warunki naturalne
Bogactwo natury i tropikalny krajobraz to największa atrakcja wysp. Cape Verde określa się często mianem Karaibów Europy. Porównanie to zawdzięcza tropikalnemu klimatowi, białym, piaszczystym plażom i krystalicznie czystej wodzie. Różnica między tymi dwoma kierunkami to dużo mniejsza liczba turystów i dziewiczość jaką do tej pory udało się zachować Cape Verde.
6. Ekonomiczna i polityczna stabilność
Tym co wyróżnia Republikę Zielonego Przylądka na tle wielu afrykańskich państw jest polityczna i gospodarcza stabilność, które mają dominujące znaczenie przy wyborze kierunku inwestycyjnego. Kraj korzysta z pomocy międzynarodowej, przyznawanej dość hojnie właśnie z uwagi na demokratyczny system prawny i brak naruszeń praw człowieka. Średnie tempo wzrostu gospodarczego w latach 2000 ? 2005 wynosiło 5.7% a 6.3% w 2006. W 2007 roku PKB kraju zwiększyło się o 6.5% a inflacja utrzymywała się na poziomie 3.29%. Wszystkie partie polityczne (zarówno w rządzie, jak i w opozycji) wspierają program reform i polityki makroekonomicznej zalecanej przez MFW i Bank Światowy. Reformy te dotyczą przede wszystkim kontroli wydatków publicznych, zmniejszenia długu krajowego, prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw oraz poprawy usług socjalnych. Dodatkowo geograficzna izolacja wysp powoduje, że konflikt w regionie Afryki Zachodniej ma na nie znikomy wpływ.
7. Przyjazny klimat inwestycyjny
Władze Cape Verde starają się zbudować w kraju pozytywny klimat inwestycyjny stosując zachęty dla zagranicznych inwestorów, takie jak 5-letnie wakacje podatkowe, a następnie po upływie tego okresu obniżanie o 50% podatku od osób prawnych (obecnie 30%) przez kolejne 10 lat. Powszechne są także zwolnienia z należności celnych za materiały budowlane.
8. Atrakcyjne ceny nieruchomości i wysoki potencjał rynku
Rynek nieruchomości na Wyspach Zielonego Przylądka znajduje się na samym początku boomu, koszty nabycia nieruchomości są nadal niskie, jednak wzrastająca liczba prywatnych inwestorów w połączeniu z ograniczoną ilością gruntów pod zabudowę stanowią silną podstawę szybkiej zwyżki cen. Prognozy mówią o aprecjacji kapitału na poziomie 20% wartości nieruchomości w ciągu roku. Na największe zyski mogą liczyć ci, którzy zainwestują już teraz, zanim Wyspy Zielonego Przylądka i ich potencjał staną się powszechnie znane.
Joanna Czekaj
Marketing Specialist
LifeHouse International
www.lifehouse.pl
Przejdź do spisu treści 700 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe