Wykupując ubezpieczenie na życie, dbamy o przyszłość naszych najbliższych. Oto 3 powody, które przekonają do tego nawet najbardziej opornych.
1. Po pierwsze: dbasz o przyszłość najbliższych
2. Po drugie: zyskujesz środki na leczenie
3. Po trzecie: możesz zainwestować część środków
Każdy chciałby dożyć późnej starości. Niestety nie wszystkim jest to pisane, o czym koniecznie powinniśmy pamiętać. Możliwości poważnej choroby lub wypadku nie sposób przecież wykluczyć. Odpowiedzialny człowiek musi pomyśleć, co w takiej sytuacji stałoby się z jego najbliższymi – zwłaszcza, jeśli na jego barkach spoczywa utrzymanie domu. To najlepszy powód, by przemyśleć wykupienie ubezpieczenia na życie.
Choć niektórym – szczególnie tym stosunkowo młodym – taki krok wydaje się tylko źródłem niepotrzebnych wydatków, w ostatecznej sytuacji może okazać się dla naszej rodziny prawdziwym wybawieniem. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie korzyści w razie najgorszego staną się udziałem współmałżonka i dzieci ubezpieczonego? Oto lista trzech argumentów za tym, by wykupić ubezpieczenie na życie.
Po pierwsze: dbasz o przyszłość najbliższych
Śmierć kogoś bliskiego zawsze jest trudnym przeżyciem. Oprócz rozpaczy i innych emocji niesie ze sobą problemy natury biurokratycznej, a dodatkowym źródłem zmartwień może okazać znaczne uszczuplenie domowego budżetu. Trudności finansowe odczują nawet rodziny, w których oboje rodziców pracuje, jednak w najpoważniejszej sytuacji znajdą się te, których jedynym źródłem utrzymania była pensja zmarłego.
Perspektywa pozostawienia swoich najbliższych bez środków do życia to najlepszy powód, ku temu, by wykupić polisę na życie. Tym bardziej, że w razie śmierci ubezpieczonego, wskazane przez niego osoby otrzymają naprawdę duże wsparcie. W zależności od wysokości składki, może ono wynieść od kilkuset tysięcy do nawet miliona złotych.
Po drugie: zyskujesz środki na leczenie
Katastrofą dla rodzinnego budżetu może okazać się nie tylko śmierć jednego z utrzymujących dom. Równie poważne konsekwencje niesie ze sobą bowiem wypadek lub choroba, wskutek których staniemy się niezdolni do dalszej pracy. Renta – o ile w ogóle zostanie nam przyznana – najprawdopodobniej nie pokryje wszystkich wydatków związanych z codziennym funkcjonowaniem rodziny i leczeniem chorego.
Dobre ubezpieczenie na życie chroni nas także przed takim ryzykiem. W przypadku trwałej lub przejściowej niezdolności do pracy, możemy liczyć na wypłatę sumy porównywalnej z tą, którą otrzymaliby nasi najbliżsi w razie naszej śmierci.
Po trzecie: możesz zainwestować część środków
Ubezpieczenie na życie może okazać się nie tylko sposobem na zabezpieczenie przyszłości swoich bliskich, ale też na zainwestowanie pieniędzy. Polisy z opcją inwestycji części wpłacanych środków (jednak z nich dostępna jest pod adresem https://www.nn.pl/dla-ciebie/zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-na-zycie) mogą okazać się dobrym rozwiązaniem z wielu względów – podlegają niższemu opodatkowaniu i umożliwiają zwiększenie kwoty wyjściowej.
Warto jednak pamiętać, że polisy inwestycyjne nie są pozbawione wad. Jak wszystkie tego typu produkty finansowe obarczone są z ryzykiem utraty części (a w niektórych sytuacjach nawet całości) wpłaconych środków. Poza tym niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają także dość duże opłaty za zarządzanie oraz koszty likwidacyjne. Dlatego decydując się na jedną z takich opcji, powinniśmy koniecznie zapoznać się ze szczegółami umowy i upewnić się, że wykupienie danej polisy rzeczywiście będzie dla nas opłacalne.
Przeczytaj również:
OC na raty – mała składka z wyższym procentem?
Jak wygląda ubezpieczenie psa?