Ubezpieczenia na zdrowie i życie cieszą się w ostatnich miesiącach sporym zainteresowaniem. Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia1 – niemal co drugi Polak w ciągu ostatniego półrocza rozważał lub zdecydował się na zakup takiej polisy. Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie na życie? Radzi Sylwester Poniewierski – ekspert ERGO Hestii ds. ubezpieczeń na życie.
Warunki ubezpieczeń życiowych określane są indywidualnie przez poszczególne towarzystwa. Powoduje to, że polisy tego typu mogą znacznie się od siebie różnić w zależności od tego, jaki produkt i w którym towarzystwie kupimy. Różnice te – zarówno jeżeli chodzi zasady wypłaty, jak i wysokość świadczeń – mogą być znaczne. Dlatego na etapie zakupu polisy warto zadać agentowi, który oferuje nam ubezpieczenie, kilka pytań:
Kogo ubezpieczam?
Ubezpieczenia na życie obejmują najczęściej życie i zdrowie jednej osoby. Niektóre ubezpieczenia zapewniają jednak możliwość rozszerzenia takiej ochrony na bliskich, tj. żonę czy partnera. Kupując ubezpieczenie warto dopytać o taką opcję, szczególnie jeżeli na nasz domowy budżet składają się nie jedna, a dwie pensje. Polisy na życie mogą być też rozszerzane o ubezpieczenie zdrowia i życia dzieci. Przed wyborem warto się zastanowić, która z tych kategorii jest dla nas najważniejsza i którą w związku z tym warto wykupić.
Jaka jest suma ubezpieczenia?
Kupując ubezpieczenie na życie zapytajmy jaka jest suma ubezpieczenia. Jest to kwota, która determinuje wysokość świadczenia wypłacanego w przypadku zachorowania, śmierci lub wypadku. Determinuje też jednak wysokość składki. Ile zatem powinna wynosić? Zależy to z jednej strony od naszych potrzeb, z drugiej – od możliwości finansowych. Najlepiej oszacować ją zastanawiając się, jakie mamy zobowiązania finansowe (np. niespłacone kredyty) i wydatki, które ponosimy na utrzymanie rodziny, a także jaka jest struktura przychodów w naszym gospodarstwie domowym. Suma ubezpieczenia powinna być na tyle wysoka, by w razie konieczności bez problemu pokryła nasze wydatki na mieszkanie, samochód, szkoły czy kredyty. Z drugiej jednak strony – powinniśmy określić sumę ubezpieczenia w relacji do naszego budżetu tak, by przez cały okres ubezpieczenia móc je finansować.
Od czego się ubezpieczam?
Podstawowe wersje ubezpieczeń na życie działają w przypadku naszej śmierci lub uszkodzenia ciała skutkującego np. trwałym inwalidztwem. Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczyciele definiują w warunkach ubezpieczenia śmierć w wyniku różnych przyczyn i zależnie od tego kalkulują cenę polisy. Powinniśmy zatem dopytać, czy kupowana przez nas polisa będzie działała w każdej sytuacji, bez względu na przyczynę śmierci, czy tylko w określonych sytuacjach. Nie bez znaczenia jest również to, że polisy na wypadek zachorowania najczęściej przewidują tzw. karencję. Jest to krótki okres, w którym ubezpieczony jest zobowiązany płacić składki, ale w razie wystąpienia zdarzenia nie otrzyma wypłaty świadczenia.
Czy ubezpieczenie obejmuje zachorowanie na nowotwór lub inne poważne choroby?
Może zdarzyć się i tak, że będąc w sile wieku poważnie rozchorujemy się (np. na nowotwór), co uniemożliwi nam pracę i co za tym idzie – zarabianie pieniędzy. Możemy więc znaleźć się w sytuacji, w której będziemy potrzebować kosztownego leczenia lub stałej opieki nie mając możliwości zarobkowania. Na taką okoliczność również możemy się ubezpieczyć i dlatego warto zapytać w momencie zakupu ubezpieczenia, czy nasza polisa obejmuje ryzyko zachorowania na nowotwór, udar, czy zawał, a także jakie będą zasady wypłaty świadczenia w takiej sytuacji. Jeśli wybieramy ubezpieczenie na wypadek zachorowania – warto dokładnie zapoznać się z katalogiem chorób wskazanych w OWU i zasadami wypłacania świadczeń. Podobnie, jeżeli ubezpieczamy się od niezdolności do pracy – wówczas upewnijmy się, jak definiowana jest przyczyna takiej niezdolności oraz jak będą wypłacane środki.
Czy z polisy będę mógł się leczyć za granicą?
W przypadku poważnego zachorowania np. na nowotwór – korzystanie z krajowych usług medycznych często nie wystarczy. Jeżeli w takiej sytuacji chcielibyśmy mieć możliwość leczenia za granicą – wówczas warto uwzględnić taką możliwość w polisie na życie. Niektóre ubezpieczenia zapewniają organizację i pokrycie kosztów leczenia za granicą na podstawie drugiej diagnozy, co umożliwia dostęp do najlepszych lekarzy i klinik na świecie.
żródło: ERGO Hestia
Grupa ERGO Hestia to druga co do wielkości firma ubezpieczeniowa na polskim rynku, pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Od niemal 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi.