Niemal wszystkie banki oferują rachunki walutowe, ale tylko nieliczne dołączają do nich karty umożliwiające płacenie w walucie. To zwykle dodatkowa usługa, z którą trzeba zapłacić nawet 75 zł rocznie.
Rachunki walutowe są w ofercie niemal wszystkich banków. Najpopularniejsze są konta w euro, dolarach i brytyjskich funtach. Można na nie przesyłać pieniądze z zagranicy, gromadzić na nich walutę, którą zapłacimy podczas zagranicznych wojaży, albo można je wykorzystać przy zakupie walut w internecie (pozwala to zaoszczędzić np. na obsłudze kredytów). W dzisiejszych czasach konto walutowe nie jest więc już fanaberią dla najbogatszych, tylko bardzo przydatnym w życiu instrumentem finansowym.
? Decydując się na konkretną ofertę, warto sprawdzić, czy można w danym banku założyć konto walutowe, jeśli nie posiada się w nim zwykłego ROR-u. Zazwyczaj jest to możliwe, choć nie w Citi Handlowym i Polbanku ? mówi Mateusz Ostrowski z Open Finance.
Nie wszędzie konta walutowe są za darmo. W DnB Nord zapłacimy 6 zł. Gdy kupimy cały pakiet usług bankowych, to za konto walutowe nic nie zapłacimy. Podobnie jest m.in. w PKO BP, Pekao i Citi Handlowym. Opłata za konto zależeć też może od tego, jaki ROR mamy w banku i ile on kosztuje (Deutsche Bank).
W których bankach można wpłacać i wypłacać euro, funty czy dolary w gotówce ? Który bank dołącza do konta walutowego kartę płatniczą ?
Roman Grzyb
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 1.02.2010 (21) ? str.C11 Forsal
www.Forsal.pl