Francja wyraziła chęć, aby to Egipt reprezentował świat arabski po rozszerzeniu grupy G8 o kolejne 6 państw. Attache prasowy przy ambasadzie Francji w Egipcie, Jean-Marie Safa oświadczył, iż “Świat arabski musi być reprezentowany w G14 a Egipt jest zdaniem Francji jego najbardziej predestynowanym przedstawicielem ze względu na historię, kulturę i demokrację”.
Stanowisko to podtrzymał podczas swojej sobotniej wizyty w Kairze Francuski Minister Spraw Zagranicznych Bernard Kouchner. Po spotkaniu z prezydentem Hosni Mubarakiem zwrócił się podczas konferencji prasowej do swojego adwersarza Ahmeda Aboula Gheita ze słowami, iż wolą i nadzieją Francji jest to, by G8 zostało rozszerzone najszybciej jak to możliwe między innymi o Egipt. Również Niemcy są zdecydowanym zwolennikiem ekspansji grupy najbardziej rozwiniętych państw świata, do której należą takie potęgi, jak USA, Wielka Brytania, Rosja, Kanada, czy Japonia. Postulują one dodatkowo za przyjęciem takich państw, jak Chiny, Indie, RPA, Brazylia i Meksyk.
Powodem rozszerzenia G8 jest chęć i potrzeba, by grupa przedstawiała wszystkie ścieżki i doktryny rozwoju współczesnego świata i jej struktura była bardziej reprezentatywna. Safa prezentuje pogląd mówiący o tym, że nowa organizacja będzie stanowiła lepszą wizytówkę naszego świata. Dodaje przy tym, iż to właśnie Egipt był pierwszym krajem, który zareagował pozytywnie na wezwanie prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego do zwołania szczytu państw europejskich i państw regionu Morza Śródziemnego, podczas gdy inne kraje arabskie były nastawione do przedsięwzięcia sceptycznie. Takie podejście obrazuje tendencje w polityce międzynarodowej i relacje pomiędzy Unią Europejską a państwami afrykańskimi zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmie się fakt, iż to właśnie Francja wspiera aspiracje Egiptu a nie Stany Zjednoczone, co z pewnością będzie brane pod uwagę w okresie funkcjonowania organizacji. Safa podkreślił niejednokrotnie rolę Egiptu w rejonie Morza Śródziemnego, jako lokalnego lidera.
Sytuacja ta uwidacznia zwiększanie się znaczenia Kairu na mapie geopolitycznej naszego globu. Egipt należy do tych Państw arabskich, które nie izolują się od reszty świata i przejawia partnerski stosunek do innych krajów, zachowując jednocześnie swoją odrębność i barwność kulturową. Między innymi dzięki takiemu właśnie stosunkowi do państw Starego Kontynentu, jest postrzegany na arenie międzynarodowej, jako kraj przyjazny, gościnny, reformatorski i tolerancyjny. Przekłada się to na jego atrakcyjność nie tylko pod kątem turystyki ale także bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Łukasz Doliński
Business Development
www.LifeHouse.pl
{mosgoogle}