Na terenach Wielkiej Brytanii każdej osobie przysługuje odszkodowanie z tytułu poniesionych strat w wyniku wypadku. Długość trwania samej sprawy może się jednak diametralnie różnić w zależności od tego, jakiego jest ona rodzaju. Najczęstszymi rodzajami są wypadki drogowe, w pracy, w miejscu publicznym, ale także o zaniedbania medyczne czy choroby zawodowe. Po zakończeniu sprawy na wypłatę rekompensaty nie trzeba jednak z reguły czekać dłużej niż kilka tygodni.
Poziom trudności sprawy
Najprostsze sprawy to te, w których oczywista jest wina konkretnej osoby, a konsekwencje zdarzenia nie pozostawiają wątpliwości. Dlatego właśnie do najłatwiejszych spraw o odszkodowanie należą te związane ze zdarzeniami na drodze. Nieczęsto zdarza się, że obydwie strony są współwinne. Pomimo prostoty spraw o wypadek na drodze, nadal taki proces może trwać od czterech do dziewięciu miesięcy.
Duży wpływ na czas trwania sprawy ma rozmiar postępowania dowodowego. Najczęstszą przyczyną wydłużenia może być nieprzyznawanie się sprawcy do winy. Często czasochłonny jest proces gromadzenia dowodów wystąpienia urazów. Nierzadko urazy są trudne do określenia, lub po prostu wymagają czasu. Nierzadko potrzebne są dodatkowe badania, prześwietlenia, skany, zabiegi lub operacje. Wszystko to znacząco wpływa na cza potrzebny na wydanie pełnej opinii lekarskiej.
No Win, No Fee
W międzyczasie jednak ofiara wypadku musi utrzymywać się i opłacać koszty medyczne, co nie zawsze jest możliwe. W wyniku wypadku czasami traci się swoje dochody, a nawet uniemożliwione zostaje podjęcie pracy. W takich wypadkach warto zapytać firmę odszkodowawczą o możliwość prowadzenia sprawy na zasadach “No Win, No Fee”. To instytucja, według której nie trzeba ponosić kosztów prowadzenia sprawy o odszkodowanie – wszystko pokrywane jest z rekompensaty, gdy wygramy już sprawę. Nie w każdym przypadku dostępna jest taka opcja. Firmy tego typu podejmują się chętnie spraw na takich zasadach, jeśli wszystkie czynniki jednoznacznie wskazują, że odszkodowanie nam się należy.
Odszkodowanie tymczasowe
Jeśli firma odszkodowawcza nie chce podjąć się naszej sprawy na zasadach No Win, No Fee lub potrzebujemy większej sumy pieniędzy, aby poradzić sobie w nowych okolicznościach po wypadku, możemy wystąpić o odszkodowanie tymczasowe. W skomplikowanych sprawach ciągnących się latami istnieje taka możliwość. Od roku do trzech lat z reguły zajmują na przykład sprawy o zaniedbanie medyczne. Odszkodowanie tymczasowe to pewna suma pieniędzy wypłacona wcześniej w ramach odszkodowania, a jego wysokość zostanie odjęta od ostatecznej sumy, która nam się należy.
Oferty ugodowe
Często w ramach sprawy o odszkodowanie występuje się z ofertą ugodową, która pozwala na szybsze, polubowne zakończenie sprawy. Oznacza to, że czas oczekiwania na zakończenie sprawy znacznie się skróci, ale czy zawsze warto taką ugodę przyjąć? Niestety nie, ponieważ drugiej stronie będzie zależało na zakończeniu sprawy jak najniższym kosztem. Dlatego z reguły w ugodach znajduje się znacznie zaniżona kwota odszkodowania. Musimy samodzielnie podjąć decyzję, na czym bardziej nam zależy – na czasie czy pieniądzach. Przy bardziej skomplikowanych sprawach ugoda pozwala także na uniknięcie kosztów postępowania sądowego. W wypadku wygranej jednak i tak koszty te ponosi strona odpowiedzialna za wypadek.
Artykuł powstał we współpracy z
Insito-odszkodowania.uk