W styczniu tego roku zmieniły się przepisy dotyczące zamówień publicznych. W związku z tym, w poniższym artykule przedstawiamy nowe przepisy, mówimy kto musi je stosować i jakie są reguły złożenia oferty w zamówieniach publicznych.
Czym są zamówienia publiczne?
Zamówienia publiczne to odpłatna umowa zawierana między zamawiającym, a wykonawcą. W tym przypadku zamawiającymi są podmioty publiczne (na przykład jednostki samorządu terytorialnego czy administracja rządowa), które kupują towary lub usługi. Wykonawca natomiast to podmiot oferujący zamawiającemu usługi lub towary.
Zmiana progu dla zamówień publicznych, czyli art 4 pkt 8 ustawy pzp
Według dotychczasowych zasad, art 4 pkt 8 ustawy pzp wskazywał, że zasady stosowania procedur zamówień publicznych obowiązywały od progu 30 tysięcy euro/netto.
Zgodnie z nowymi przepisami, nie ma już konieczności przeliczania kwot z EURO na PLN, a próg podstawowy został zmieniony na stałą wartość wynoszącą 130.000 PLN.
Nowy tryb podstawowy
Tryb podstawowy jest nowym postępowaniem, które obowiązuje w zamówieniach publicznych poniżej progu unijnego. Istnieją 3 warianty tego trybu:
– postępowanie bez negocjacji – jest to analogiczny tryb do przetargu nieograniczonego; stosować można go w przypadku, kiedy zamawiający precyzyjnie określi przedmiot oraz warunki zamówienia na etapie rozpoczęcia postępowania oraz jeśli nie zajdzie konieczność przeprowadzenia negocjacji do wybranych elementów opisu przedmiotu zamówienia lub warunku jego realizacji,
– postępowanie z możliwością negocjacji – stosować go można w przypadku, kiedy zamawiający nie jest w stanie określić wszystkich warunków zamówienia; w tym przypadku, zamawiający wskazuje adres negocjacji odnosząc się do opisu przedmiotu zamówienia lub postanowień umownych w ogłoszeniu o zamówieniu; celem takich negocjacji jest polepszenie otrzymanej oferty,
– postępowanie z obligatoryjnymi negocjacjami – stosować go można w przypadku, gdy specyfika przedmiotu zamówienia uniemożliwia lub utrudnia dokładne opisanie warunków zamówienia; w tym trybie negocjacje są obligatoryjne, a ich przedmiotem są wszystkie elementy zamówienia.
Dodatkowe dokumenty składane wraz z ofertą
Nowa ustawa pozwala wymagać od wykonawcy, aby dokumenty potwierdzające zgodność z wymogami (opis przedmiotu zamówienia, kryteria oceny ofert, wymagania odnoszące się do realizacji zamówienia) były dostarczane jednocześnie z ofertą, a nie dopiero po wezwaniu. Oznacza to więc również konieczność przygotowywania tych dokumentów przez wszystkich, a nie tylko najwyżej ocenionych wykonawców.
Elektronizacja zamówień krajowych
Dotychczas elektronizacji podlegały jedynie postępowania unijne, jednak ustawodawca wprowadził analogiczne zmiany w procedurach krajowych. Oznacza to więc, że od 1 stycznia 2021 roku we wszystkich postępowaniach oferty składane być muszą w formie elektronicznej.
Warto też dodać, że złożenie papierowej formy oferty jest jednoznaczne z jej odrzuceniem.