Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, której towarzyszy wiele emocji i nie mniej wydatków. Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, iż duża część kupujących zmuszona jest posiłkować się kredytem hipotecznym. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto sięgnąć po pomoc profesjonalnych doradców kredytowych. Zapraszamy do lektury.
Kredyty hipoteczne skutecznie oparły się pandemii i notują rekordy sprzedaży. To najlepiej pokazuje z jak dynamicznym rynkiem mamy do czynienia. Warszawa jest na tym tle miastem szczególnym. Średnie ceny sprzedawanych w stolicy mieszkań doszły do 12 tys. zł/m2. Dane redNet Property Group oraz CBRE za czerwiec 2021. Pomimo tak wysokich cen oferowane mieszkania znajdują kupców niemalże od ręki.
Osoby, które rozważają zakup swojego pierwszego mieszkania w życiu, stają przed nie lada wyzwaniem. Z jednej strony ceny rosną, z drugiej o kredyt może być z każdym miesiącem trudniej. W takich sytuacjach jedną z najlepszych decyzji może być skorzystanie z pomocy osoby, którą jest: doradca finansowy z Warszawy. Stolica oferuje w tym zakresie bardzo bogaty wachlarz usług. Wystarczy chwila w Internecie, przejrzenie opinii o danej firmie i możemy umówić się na bezpłatne spotkanie informacyjne. W tym miejscu możemy przejść płynnie do kolejnego punktu.
Usługi pośrednika kosztują
To bardzo często poruszany temat przy okazji usług doradztwa kredytowego. Należy jednak podkreślić, iż klient ubiegający się o kredyt hipoteczny nie płaci za doradztwo. To bank płaci firmie doradczej za pozyskanie klienta. Jest to więc zupełnie inna sytuacja niż wiele osób może sobie wyobrażać, że aby skorzystać z porady muszą najpierw wnieść stosowną opłatę. Dlatego można bez obaw szukać w sieci usług pod nazwą doradcy finansowi od kredytów Warszawa, a naszym oczom ukaże się długa lista firm świadczących tego typu usługi. Mając omówioną, a raczej wyjaśnioną kwestię opłat pora przejść do najważniejszego punktu.
Z jakich powodów warto korzystać z pomocy doradcy kredytowego?
1. Oszczędność czasu
W obecnych czasach większość z nas nie ma go za wiele. Samodzielne szukanie, porównywanie wielu ofert wymaga czasu i nie daje gwarancji, iż znajdziemy najlepszą na rynku. W tzw. kalkulatorach kredytowych porównywarki, jak i same banki podają w swoich kalkulacjach orientacyjne dane co do wysokości i kosztów kredytu. Realia są jednak takie, iż sytuacja każdego z nas jest bardzo indywidualna i wymaga uwzględnienia wielu czynników.
2. Brak stosownej wiedzyNie bez powodu istnieją różne usługi, z których korzystamy na co dzień dlatego, że ktoś zna się na tym co robi od lat. O ile możemy samodzielnie przyciąć sobie włosy (głównie panowie) i oszczędzić 50 zł na fryzjerze, o tyle zaciągnięcie niekorzystnego kredytu hipotecznego może nasz kosztować tysiące złotych. Kredyt na mieszkanie należy z pewnością do tych decyzji, które mają ogromny wpływ na nasze finanse na przestrzeni 20-25 lat i nie warto ryzykować ich podjęcia bez odpowiedniego wsparcia.
3. Nieznajomość zmieniających się przepisów
Jak wiadomo od 1 lipca br. w wyniku zmian w tzw. Rekomendacji S, dokumentu wydawanego przez Komisję Nadzoru Finansowego kredytobiorców spotkały spore zmiany. Są one wynikiem wprowadzenia do oferty banków kredytów z gwarancją stałego oprocentowania przez okres co najmniej 5 lat od jego zaciągnięcia. Takie rozwiązanie zabezpiecza klientów na wypadek wzrostu stóp procentowych, a zwłaszcza przed wzrostem rat kredytowych, co byłoby następstwem wspomnianych podwyżek. Z drugiej strony zmiany wpłyną na sposób wyliczania zdolności kredytowej i sprawią, iż kredyt hipoteczny w wielu przypadkach będzie trudniejszy do uzyskania w takiej wysokości jak jeszcze miesiąc temu. Z takimi właśnie niuansami przyjdzie się zmierzyć potencjalnemu kredytobiorcy, jeśli nie skorzysta z fachowej porady.
4. Doradca pomoże przygotować się do kredytu, zanim złożymy odpowiedni wniosek
To temat, o którym mało się mówi a szkoda. Proces ubiegania się o kredyt warto zacząć nawet pół roku wcześniej, aby móc maksymalnie zwiększyć swoją zdolność kredytową. Co należy w tym czasie zrobić? Przede wszystkim spłacić (i ile to możliwe) inne kredyty, zamknąć wszystkie lub większość kart kredytowych, których limity wpływają na naszą zdolność. Drugą kwestią, o którą należy zadbać to historia w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Dopilnujmy, aby nie pojawiły się w nim żadne informacje o opóźnieniach np. z tytułu spłacanych rat, rachunków za telefon czy telewizję kablową. Trzeci istotny element to własny wkład własny. Im jest on wyższy, tym łatwiej o kredyt na dobrych warunkach. Dlatego w okresie przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny warto ograniczyć różne wydatki, aby zgromadzić możliwie wysoką kwotę. To w połączeniu z wysokim scoringiem w BIK plus zdolnością kredytową nieobciążoną innymi kredytami da doskonały fundament do ubiegania się o kredyt hipoteczny.
Przeczytaj również:
Na jaką pomoc mogą liczyć frankowicze?