Jak mówi znane porzekadło – pierwszą wypłatę trzeba… wydać na świętowanie i przyjemności. Co jednak zrobić, by nie stało się to rutyną, a zarobione złotówki były maksymalnie wykorzystane? Przedstawiamy 5 kroków, które pomogą Ci mądrze zarządzać Twoimi dochodami, a nawet je zwiększać!
1. Zdobądź wiedzę
Wszystko zaczyna się od podstaw. Wchodząc w dorosłe życie, często stajemy przed finansową ścianą. W szkole niewiele mówi się o praktycznym podejściu do pieniędzy, rodzice raczej rzadko wprowadzają dzieciaki w tajniki domowej ekonomii. Dlatego, zanim zaczniesz działać, uzupełnij braki w wiedzy teoretycznej.
Dzięki internetowi wszystkie konieczne informacje masz pod ręką. Możesz też skoczyć do biblioteki lub zainwestować w kilka książek (podstawy ekonomii nie zmieniły się aż tak bardzo na przestrzeni czasu).
Dowiedz się, jak działają pieniądze, poznaj podstawowe pojęcia z zakresu ekonomii. W pierwszym etapie skup się głównie na finansach osobistych i zarządzaniu pieniądzem. Na resztę przyjdzie czas.
2. Ustal strategię
Znając podstawy i różne techniki możesz przystąpić do działania. Ustal swoje życiowe priorytety: cele krótko- i długoterminowe. Na listę możesz wpisać np. wymarzone wakacje, własne mieszkanie lub zbieranie środków na emeryturę. Gdy wiesz, gdzie zmierzasz, łatwiej zaplanować kolejne etapy.
Kiedy opracujesz już zarys finansowych planów na przyszłość, spróbuj z pomocą zdobytej wiedzy wpleść je w Twój budżet. Ustal ile pieniędzy i kiedy przeznaczasz na dany cel, opracuj strategię zarabiania, oszczędzania i wydawania.
Podejdź do spraw bardzo rozsądnie – nie zakładaj zbyt optymistycznych scenariuszy. Bazuj na informacjach o Twojej aktualnej sytuacji i weź pod uwagę ryzyko oraz różne mniej korzystne przewidywania.
3. Okiełznaj wydatki
Gdy przygotujesz już strategię, wdrożysz plan i budżet, warto przyjrzeć się, jak to wszystko działa i czy przypadkiem nie opcji na zwiększenie Twojego stanu posiadania.
Najprostszym sposobem, by mieć więcej – jest wydawać mniej. Dlatego weź pod lupę wszystkie swoje wydatki. Bądź skrupulatny w prowadzeniu zapisków i budżetu. Dzięki temu szybko wyśledzisz „wycieki” z konta i coraz rzadziej będziesz zastanawiał się; „gdzie się podziała cała wypłata?”
Poszukaj sposobów na oszczędności, unikaj okazji do impulsywnych zakupów i pamiętaj o celu – to pomaga znieść drobne niedogodności związane z odkładaniem pieniędzy. Ważny jednak jest balans! Nie przesadzaj ani z wydawaniem, ani z oszczędzaniem. Pieniądze mają przede wszystkim nam służyć! Dlatego uwzględnij w budżecie małą część na przyjemności.
Co zrobić z rosnącymi oszczędnościami?
4. Niech pieniądze zarabiają dla Ciebie
Możesz tylko oszczędzać albo zrobić krok dalej i pójść w stronę inwestowania. Dlaczego to dobra opcja? Oszczędności to pieniądze, które leżą bezczynnie na koncie. Możesz część z nich puścić w obieg i przyspieszyć realizację planów na przyszłość zwiększając zarobki.
Jeśli chcesz inwestować mądrze, trzeba znowu wrócić do etapu zdobywania wiedzy. Na początek możesz przeczytać poradnik „W co inwestować pieniądze?”. Znajdziesz tam podstawowe informacje i rady, które pomogą Ci, rozpocząć nowy finansowy rozdział w Twoim życiu. Później stopniowo wdrażaj się w wybrane rynki i próbuj swoich sił.
Pamiętaj jednak, że z inwestowaniem zawsze związane jest ryzyko, więc nie spiesz się i podejdź do sprawy naprawdę poważnie.
Podsumowanie
W ciągu całego życia przez Twoje konto bankowe przypłynie ogromna suma pieniędzy. Możesz ją wydać i nawet tego nie zauważyć albo… dzięki rozsądnemu korzystaniu z tych środków możesz zrealizować ważne dla Ciebie cele i marzenia.
Trochę wysiłku i czasu może sprawić, że wykorzystasz wypłatę efektywniej. Zakupy sprawią Ci radość i satysfakcję na dłużej, bo wydasz pieniądze na rzeczy i sprawy, które faktycznie chcesz mieć lub zrobić! A dodatkowo przy dobrym planowaniu przyszłość Twoja i twoich bliskich będzie zabezpieczona finansowo.
To wszystko możesz osiągnąć, wdrażając powyższe wskazówki. Wykorzystaj 5 kroków mądrego zarządzania pieniędzmi i wyciśnij ze złotówek na Twoim koncie jak najwięcej!