Wiele mieszkań znajdujących się w blokach lub kamienicach jest wyposażone w balkony, czy też tarasy. Są to powierzchnie, które są łakomym kąskiem do tego, by wykorzystać je do powiększenia powierzchni samego mieszkania. Szczególnie jeśli taras lub balkon jest umiejscowiony na zachodniej, bądź też północnej stronie budynku.
Takie umiejscowienie balkonu sprawia, że są one narażone na działanie zimnych wiatrów, co przekłada się na ryzyko ochłodzenia mieszkania. Na takich balkonach nie można ani uprawiać kwiatów, czy też wykorzystać jako miejsce wypoczynku w promieniach słonecznych. Nic dziwnego, że wiele osób pragnie wykorzystać możliwości i wykonać zabudowę tarasu . Korzyści jest wiele.
Najważniejsza to dodatkowe metry mieszkania, które można wykorzystać na przykład na stworzenie wspanialej jadalni, czy też czytelni – wszystko zależy od pomysłu inwestora. Nie można też zapominać, że osłonięcie balkonu za pomocą zabudowy, ochroni mieszkanie przed nadmierną utrata ciepła. Ponadto zabudowa tarasu może stanowić dodatkowa ochronę mieszkańców przed hałasem, kurzem, które docierać mogą docierać do mieszkania z ulicy. Dla mieszkańców niskich pięter decydują się na zabudowę mieszkania, traktując taka zabudowę jako pierwszy element ochrony przed „nieproszonymi gośćmi”.
Zabudowa, zabudowie nie równa.
Na rynku jest wiele firm, które oferują możliwości zabudowania balkonu, lub też tarasu. Oferują przeróżne formy zabudowy, które dostosowuje się nie tylko do samego balkonu, ale przede wszystkim do wymagań formalnych jakie stawiają przed inwestorami właściciele lub administratorzy domu. Oczywiście wymagania samego inwestora są równie ważne. Generalnie jednak można wyróżnić dwa główne rodzaje zabudowy tarasu. Pierwsza z nich to zabudowa ramowa. Technologia takiej zabudowy polega na stworzeniu aluminiowych profili, w których są montowane tafle szklane. Profile są przesuwane za pomocą rolek na prowadnicach. Problemem może się wydawać odpowiednie uszczelnienie całości, jednak można to szybko rozwiązać za pomocą systemu odpowiednich uszczelek. Skrzydła można zaprojektować w taki sposób, by mogły się otwierać w jedną lub w dwie strony. W takiej zabudowie można montować okna bezpośrednio od balustrady do sufitu, lub też od podłoża do sufitu. Kolejnym sposobem na zabudowę tarasu jest system, który jest pozbawiony ram przytrzymujących tafle szklane. To tzw. system „bezramowy”. Nazwa może nieco mylić, gdyż w takiej zabudowie nie używa się jedynie ramek pionowych, a tafle poruszają się na prowadnicach umieszczonych na podłożu oraz przy suficie. Takie rozwiązanie jest niewątpliwie bardzo efektowne, jednak jeśli ktoś chce odgrodzić się od szumu i zanieczyszczeń płynących z zewnątrz, to niestety powinien się wstrzymać z wyborem tej niewątpliwie ciekawej i efektownej zabudowy. Powód jest banalny – brak pionowych ramek uniemożliwia montażu uszczelek, wobec czego pomiędzy przeszkleniami mogą tworzyć się szczeliny. Obie technologie szklanej zabudowy tarasu mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Każdy kto liczy na dodatkową przestrzeń, którą może wykorzystać jako pokój, jadalnię raczej skusi się na system ramowy, który daje dodatkową ochronę, jednak jeśli tak naprawdę liczy się design, to niewątpliwie system pozbawiony ram będzie odpowiednim sposobem na upiększenie balkonu.
Dla kogo zabudowa?
Szklane zabudowy tarasów oraz balkonów cieszą się z każdym rokiem większą popularnością. Osoby, które się zdecydowały na tego rodzaju zmiany na swoich balkonach i tarasach cenią zdobyte przestrzenie za komfort jaki daje zabudowa. Mimo tego, że się przebywa w pomieszczeniu zamkniętym, przeszklenia sprawiają, że nie ma się wrażenia przebywania dale w zamkniętym pomieszczeniu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że pomieszczenia, które są przeszklone w odpowiednich warunkach dodatkowo mogą dać nieco więcej ciepła. Takie dodatkowo zdobyte pomieszczenia można wykorzystać jako swoiste oranżerie – wymarzone wręcz miejsce na szare i chłodne dni jesienne, a nawet przy odrobinie inwestowania również w okresie zimowym. jak zapewniają specjaliści toruńskiej firmy Glassart, można przy odpowiednim projekcie zamienić taras lub balkon w przydomową oranżerię. Większość uważa, ze zabudowa tarasu lub balkonu dotyczy głównie bloków i kamienic. Jak można się przekonać ze strony Glassart.pl, na przeszklenie tarasu decydują się również osoby, które są dumnymi właścicielami domów jednorodzinnych.