Według raportu Greewich Alternative Investments, indeks funduszy hedginowych – Hedge Fund Index wzrósł w lipcu o 0,1% (w czerwcu +1,1%). W ujęciu rocznym fundusze hedgingowe zarobiły 14,5%. Skumulowany wzrost indeksu funduszy hedgingowych od początku roku osiągnął +7,8%. Dla porównania, zmiany innych ważnych indeksów na światowym rynku finansowym kształtowały się w lipcu następująco:
– S&P500: -3,1%% (YTD=+3,6%)
– MSCI World Equity: -2,3% (YTD=+5,5%)
– FTSE100: -3,8% (YTD=+2,3%)
– Lehman Brothers Aggregate Bond: +0,8% (YTD=+1,8%)
To był kolejny niekorzystny miesiąc dla inwestycji w akcje.
W lipcu bieżącego roku 12 z 18 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych na świecie odnotowało wynik dodatni (w czerwcu 15). Jednak zyski większości strategii są niższe niż w czerwcu.
Wyniki grup strategii inwestycyjnych:
– Market Neutral Group +0,6% (YTD=+7,0%)
– Long/short Equity Group -0,4% (YTD=+8,0%)
– Directional Trading Group -1,3% (YTD=+4,0%)
– Specjalty Strategies Group +2,7% (YTD=+13,8%)
W lipcu 2007 r. najlepszą okazała się strategia "Short Selling", odrabiając częściowo straty za poprzednie miesiące. Był to już drugi miesiąc, kiedy ta strategia dała najwyższy zysk. Oto zestawienie najlepszych wyników za lipiec:
– Short Selling +4,5% (YTD=+1,2%)
– Emerging Markets +3,3% (YTD=+16,7%)
– Multi Strategy +2,5% (YTD=12,7%)
– Market Timing +2,3% (YTD=+7,6%)
Warto zauważyć, że strategia Futures, która z wynikiem czerwcowym +2,5% znajdowała się na liście wyróżnionych, w lipcu poniosła najwyższą wśród wszystkich strategii stratę – 2,6%.
Jednocześnie strategia Emerging Markets utrzymuje w dalszym ciągu pozycję lidera inwestycji w bieżącym roku, znacznie wyprzedzając pozostałe.
Natomiast na bardzo dobry wynik strategii Short Selling w ostatnich dwóch miesiącach, miały wpływ spadki indeksów akcji na rynkach światowych. To dało możliwość zarabiania funduszom grającym na zniżkę.
Fundusze hedgingowe dają solidne wzrosty przy znacznie niższym ryzyku niż akcje, o czym świadczy zmienność ich notowań. Za ostatnie pięć lat średnia roczna stopa zwrotu funduszy hegingowych wg. Greewich Alternative Investments wyniosła 11,4%. Z kolei roczna zmienność ich wyceny (valatility) w tym okresie stanowiła 4,1%. Dla porównania, zmienność najważniejszych indeksów akcji kształtowała się wówczas na poziomie 11,5%.
Jan Mazurek
www.skarbiec.biz
www.moneymarket.pl