Jak duże ryzyko mogę podjąć? To pytanie, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy inwestor, zanim jeszcze podejmie decyzję o wyborze konkretnego funduszu inwestycyjnego. Fundusze inwestycyjne dzielą się bowiem na instrumenty o różnym stopniu ryzyka. Funkcjonują te bardziej bezpieczne, ale też te agresywne. Poznaj charakterystykę wszystkich i ulokuj rozsądnie swoje oszczędności.
Fundusze inwestycyjne dla inwestorów, którzy liczą na bezpieczeństwo swoich pieniędzy
Na początku warto zaznaczyć, że nawet fundusze o ograniczonym ryzyku mogą zapewnić inwestorowi większy zysk, niż bezpieczna lokata. Inwestor, który chce ulokować swoje oszczędności w fundusze inwestycyjne, może na początku postawić na te, które cechuje niski stopień ryzyka.
Do bezpiecznych funduszy inwestycyjnych zaliczają się fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego (o najkrótszym terminie), fundusze gotówkowe (inwestowanie w krótkim terminie przy wykorzystaniu na przykład bonów skarbowych, bankowych papierów wartościowych czy weksli komercyjnych) oraz fundusze obligacji (charakteryzują się nieco dłuższym terminem inwestowania).
Fundusze inwestycyjne o wysokim ryzyku
Fundusze agresywne, które charakteryzują się wysokim stopniem ryzyka wniesionego kapitału, to przede wszystkim te, które inwestują w akcje. Fundusze inwestycyjne tego rodzaju dają jednocześnie szanse na większy zysk.
Do funduszy inwestycyjnych o dużym stopniu ryzyka zaliczają się fundusze zrównoważone (nawet 70% kapitału inwestowana jest w akcje, reszta w obligacje), fundusze stabilnego wzrostu (w akcje inwestowanych jest 40% kapitału), fundusze z ochroną kapitału (to fundusze, które inwestują przede wszystkim w obligacje, ale poziom bezpieczeństwa zależy od sytuacji na rynku) oraz fundusze aktywnej alokacji (nie ma określonej wartości inwestowania w akcje; w zależności od sytuacji na rynku może być to nawet 100%).
Jak podjąć decyzję?
Przede wszystkim określ cel inwestowania. Zrób analizę swoich oszczędności i zdecyduj, jaką ich wartość możesz przeznaczyć na inwestowanie. Ważny jest również czas, w którym Twoje pieniądze mogą być „zamrożone”. Pamiętaj, by nie dopuścić do sytuacji, w której Twoja płynność finansowa będzie maleć.
Weź pod uwagę, że agresywne inwestycje mogą dać Ci większy zysk. Im dłuższy będzie czas inwestowania, tym zarobek może być większy. Bezpieczne inwestowanie przyniesie natomiast niższy zysk, ale za to masz gwarancję wygenerowania nadwyżki pieniędzy. Początkujący inwestorzy powinni skorzystać z pomocy doradców inwestycyjnych, którzy sprawnie będą zarządzać powierzonym kapitałem.
Podsumowanie
Fundusze inwestycyjne są bez wątpienia jednym z najlepszych instrumentów, jeśli tylko chce się osiągnąć wysokie zyski. Inwestor musi jednak zaakceptować ryzyko inwestycyjne, które jest obecne bez względu na rodzaj funduszu.
W fundusze inwestycyjne lokuje swoje oszczędności już 2 miliony Polaków. Prognozuje się, że już niebawem ten instrument stanie się bardziej popularny od bezpiecznej lokaty bankowej. Jesteśmy coraz bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, jeśli tylko możemy pomnażać pieniądze z lepszym efektem.