Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to decyzja na wiele lat. Po upływie 5, 10 czy też 15 lat sytuacja zawodowa i finansowa rodziny może całkowicie się zmienić, dlatego konieczne może okazać się ustalenie rozdzielności majątkowej w małżeństwie. Co w takim przypadku zrobić z kredytem hipotecznym? Czy kredyt hipoteczny blokuje możliwość podpisania intercyzy przez małżonków?
- Czy można ustanowić rozdzielność majątkową, gdy posiada się kredyt hipoteczny?
- Kto odpowiada za spłatę kredytu hipotecznego po ustaleniu rozdzielności majątkowej?
Zakup mieszkania lub domu za gotówkę jest trudny, gdyż niewiele osób jest w stanie zgromadzić oszczędności rzędu 300-400 tysięcy złotych. Większość kupujących musi się posiłkować kredytem hipotecznym, który spłaca się przez wiele lat. Przeciętny okres kredytowania wynosi 25 lat. Jeśli w tym czasie sytuacja rodzinna i zawodowa kredytobiorców się zmieni, pojawiają się trudności z uregulowaniem dalszego spłacania zobowiązania. Co zrobić z kredytem hipotecznym, gdy chce się ogłosić rozdzielność majątkową?
Czy można ustanowić rozdzielność majątkową, gdy posiada się kredyt hipoteczny?
Rozdzielność majątkową można ustalić na każdym etapie trwania małżeństwa. Dotyczy to również sytuacji, gdy małżonkowie zaciągnęli kredyt hipoteczny. Nie stanowi on żadnej przeszkody, by spisać intercyzę i wskazać, które składniki majątku należą do każdej ze stron małżeństwa. Ustalenie rozdzielności majątkowej jest dozwolone, nawet gdy małżonkowie wspólnie zaciągnęli kredyt na nieruchomość, a następnie ustalili, że dom lub mieszkanie będzie wchodził w skład majątku tylko jednego z nich.
Sprawdź oferty kredytów hipotecznych na lowcakredytow.pl
Ustanowienie rozdzielności majątkowej jest możliwe również w celu zaciągnięcia kredytu hipotecznego na lepszych warunkach. Zdarza się, że jeden z małżonków z powodu wcześniejszego zadłużenia, czy ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie może skorzystać z kredytu na zakup domu lub mieszkania. Rozdzielność majątkowa sprawia, że drugi z małżonków ma prawo zaciągnąć kredyt jako jedyny kredytobiorca i nie musi przy tym przedstawiać zgody drugiego z małżonków na podpisanie umowy kredytowej.
Kto odpowiada za spłatę kredytu hipotecznego po ustaleniu rozdzielności majątkowej?
Spłata kredytu hipotecznego w przypadku małżonków z rozdzielnością majątkową przebiega różnie w zależności od tego, kiedy zaciągnięto kredyt. Jeśli zobowiązanie powstało już po podpisaniu intercyzy, za jego terminową spłatę odpowiada wyłącznie ten małżonek, który widnieje w banku jako kredytobiorca. Druga osoba nie musi martwić się, że w przypadku opóźnień w regulowaniu rat zostanie pociągnięta do jakiekolwiek odpowiedzialności. Jej majątek jest w pełni bezpieczny, nawet gdy dojdzie do egzekucji komorniczej wobec współmałżonka.
Jeśli rozdzielność majątkową ustalono już po zaciągnięciu kredytu hipotecznego, za powstałe wcześniej zobowiązanie odpowiadają wspólnie obie osoby. Małżonkowie nie mogą zrezygnować ze spłaty kredytu na rzecz tylko jednej ze stron, nawet gdy ta zgodzi się, że samodzielnie ureguluje raty kredytu w przyszłości. W razie problemów ze spłatą bank ma prawo dochodzić swoich roszczeń wobec obydwojga kredytobiorców bez względu na to, że zdecydowali o rozdzielności majątkowej. Tym samym, podpisanie intercyzy nie jest sposobem na uniknięcie odpowiedzialności wobec banku w przypadku zaprzestania spłaty rat. Za kredyt będą odpowiadać małżonkowie aż do czasu spłaty ostatniej raty.
Przeczytaj więcej na https://www.lowcakredytow.pl/rozdzielnosc-majatkowa-a-kredyt/
Przeczytaj również:
3 kroki do kredytu na budowę własnego domu