Dnia 13 września br. zgodę na działalność w Polsce otrzymało już trzydzieste pierwsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Czy to dużo czy mało? Wydaje się, że jak na polskie warunki liczba TFI jest już całkowicie wystarczająca, ale patrząc jak szybko rozwija się oferta funduszy, i w jakim tempie gromadzą one swoje aktywa, nie można wykluczyć, że w najbliższych kilku latach pojawią się kolejne firmy. Rosnące zainteresowanie funduszami wymusi powstanie nowych produktów i zachęci kolejne towarzystwa do walki o rodzimy rynek i portfele polskich inwestorów.
Działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych od wielu lat systematycznie zdobywają nowych klientów oraz aktywa. Ile jeszcze są w stanie zebrać z rynku dokładnie nie wiadomo, ale jeżeli spojrzymy np. na wielkość środków trzymanych w bankach, na rachunkach bieżących oraz lokatach terminowych, to gołym okiem widać, że tylko przejmując te oszczędności, mają zapewnioną spokojną przyszłość jeszcze na wiele lat. Nic dziwnego, że na rynku przybywa nowych towarzystw, zainteresowanych biznesem, jakim jest tworzenie oraz zarządzanie funduszami. Na razie jeszcze jesteśmy w tyle za krajami, gdzie liczba funduszy idzie w tysiące, ale powoli i systematycznie Polska zmniejsza ten dystans.
A jeśli w perspektywie najbliższych kilkunastu lat poziom życia i dochodów obywateli zacznie zbliżać się do średniej europejskiej, liczba nowych produktów i ich dostawców z pewnością się zwiększy. – Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce ma krótką – bo zaledwie kilkunastoletnią – historię. To niewiele w porównaniu do rynków kapitałowych Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych, których historia, rozwój i doświadczenia liczone są w dziesiątkach lat. W Polsce obecnie zarejestrowanych jest ponad 30 TFI, które oferują „zaledwie” ponad kilkaset funduszy inwestycyjnych – dla porównania w całej Europie zarejestrowanych jest ponad 45 tys. funduszy – mówi Małgorzata Góra, prezes Zarządu Union Investment TFI.
Zainteresowanie Polaków funduszami inwestycyjnymi, jako alternatywą dla oszczędzania w bankach, obligacjach czy akcjach wymusi wzrost liczby funduszy na rynku. TFI już teraz starają się coraz bardziej różnicować posiadaną ofertę i dostosowywać ją do rosnących oczekiwań klientów, szukających nowych rozwiązań np. w zakresie lokowania na rynkach wschodzących lub w walutach obcych. Jeżeli jeszcze będziemy mieli do czynienia z dobrą koniunkturą na rynkach, lokalnym oraz w skali globalnej, o przyszłość rynku funduszy w Polsce nie trzeba się będzie martwić.
Naszym zdaniem rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce ma wciąż duży potencjał i będzie się intensywnie rozwijał, a to oznacza pojawianie się kolejnych funduszy inwestycyjnych oraz nowych TFI. Podstawowe znaczenie dla rozwoju rynku funduszy – które będą decydowały o jego przyszłym kształcie – mają oferowane przez nie stopy zwrotu a także wzrastający poziom wiedzy i popularności tej formy pomnażania pieniędzy wśród Polaków. Najbliższe lata to również bardzo dobre prognozy dla rozwoju polskiej czy środkowo-europejskiej gospodarki, co będzie kolejnym bodźcem dla tworzenia nowych funduszy.
Warto podkreślić, że ze względu na zmiany preferencji klientów czy też coraz szersze możliwości inwestycyjne nowopowstające fundusze będą coraz bardziej wyspecjalizowane i selektywne – dostosowane i dopasowane do profilu określonej grupy i typu klientów – dodaje Małgorzata Góra. Nowe towarzystwa, a w ślad za tym i nowe fundusze, które pojawią się na rynku zwiększą konkurencję i dadzą klientom jeszcze większą możliwość wyboru oferty. Łatwo będzie wtedy sprawdzić, który fundusz notuje najlepsze wyniki i jak zachowuje się nie tylko w okresie hossy, ale także w czasie gorszej sytuacji na rynku. Aby jednak mieć komfort wyboru trzeba stale poszerzać ofertę i liczbę towarzystw. Tylko wówczas klient otrzyma to co najlepsze.
Instytucje rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych 31 (stan na 13.09.2007 r.; źródło: KNF)
Podmioty posiadające zgodę na dystrybucję jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych 186 ( stan na 20.09.2007 r.; źródło: KNF)
Agenci transferowi 3 (stan na 23.05.2007 r.; źródło: KNF)
Depozytariusze funduszy inwestycyjnych 11(stan na 28.02.2007 r.; źródło: KNF)
Grzegorz Piotrowski
Gazeta Ubezpieczeniowa
www.gu.com.pl
Przejdź do początku tekstu >>> kliknij
Przejdź do spisu treści porad/artykułów >>> kliknij
Przejdź do katalogu polecanych publikacji >>> kliknij
Przejdź do bloga >>> kliknij
Przejdź do forum >>> kliknij