Phising to forma oszustwa polegająca na wyłudzeniu danych. Internauci padają jego ofiarą nieświadomie, wchodząc na podrobione strony internetowe. Phising jest popularny nie tylko na stronach bankowych, ale także w mediach społecznościowych. Sprawdź, jak uchronić się przed oszustwem!
Świetne okazje cenowe i fałszywa strona banku
Sukienka 80% taniej czy nowoczesny telefon za grosze – takie oferty kuszą najbardziej. ,,Kupując” mocno przeceniony przedmiot można jednak nieświadomie stać się ofiarą oszusta. Chcąc dokonać płatności, zostajemy przekierowani na fałszywą stronę banku. Wpisujemy nasze dane w fałszywy formularz – a oszust przechwytuje je na własnym komputerze i przejmuje nasze dane płatnicze. Aby ochronić się przed oszustwem, wystarczy weryfikować, czy strona banku lub systemu płatności jest prawdziwa. Warto też korzystać zawsze z usług sprawdzonych operatorów płatności – takich jak przelewy24.pl.
Fałszywe maile od usługodawców
Często zdarza się, że na skrzynki mailowe przychodzą podrobione maile od usługodawców. ,,Nieuregulowana płatność od firmy, z której korzystam? Każdemu zdarza się zapomnieć – zaraz zapłacę”. W ten sposób podobnie jak w pierwszym przykładzie zezwalamy oszustowi na dostęp do konta bankowego. Następnym razem, kiedy na skrzynkę mailową przyjdzie dziwny mail z wezwaniem do zapłaty, wystarczy wejść na oficjalną stronę usługodawcy, zalogować się na konto i upewnić się, czy rzeczywiście mamy nieuregulowane należności.
Wiadomości od znajomych w mediach społecznościowych
Dlaczego znajoma osoba nagle wysyła nam dziwny link? Odpowiedź jest prosta: jej dane zostały wykradzione i na jej koncie znajduje się oszust. Znajoma osoba nacisnęła w wysłany przez oszusta link i zalogowała się na fałszywą stronę, wyglądającą jak prawdziwy serwis społecznościowy (np. po to, by przejść śmieszny quiz). Tym sposobem oszust dostał się na konto znajomego i może dalej rozsyłać niebezpieczne linki. Pamiętaj, aby w takich sytuacjach nie otwierać odnośników z nietypowych wiadomości!
Pamiętaj – aby uchronić się przed phishingiem, należy być dobrym obserwatorem i weryfikować linki i wiadomości! Internetowi oszuści wykorzystują bowiem najczęściej naszą nieuwagę i pośpiech.