Lokata bankowa (inaczej depozyt bankowy) jest czymś w rodzaju pożyczki klienta dla banku w zamian za co klient otrzymuje odsetki. Bank pozyskane pieniądze może wykorzystać do udzielania kredytów. Możemy wyróżnić lokaty dla osób majętnych (rentierskie) , dla przedsiębiorców (overnight) , depozyty dla osób potrzebujących większej elastyczności finansowej (lokaty progresywne) oraz lokaty walutowe
Lokata terminowa
Jest to standardowa lokata w ofercie banków. Oznacza umowę pomiędzy klientem a bankiem w imię której klient przelewa środki na konto banku na ustalony okres po którym w zamian otrzymuje określony zysk. Lokaty można zakładać na różne okresy natomiast w razie potrzeby umowę można zerwać, co wiąże się zazwyczaj z niewypłaceniem przez bank odsetek.
Lokata jednodniowa
Jest to lokata, w której środki pieniężne lokowane są na jeden dzień. Zwykle zlecenie lokaty składa się do godziny 21. Bank pobiera środki z naszego konta i zwraca je z odsetkami dnia następnego ok. godziny 9:00. Obecnie ten typ lokaty jest dostępny jedynie w kilku bankach.
Lokata rentierska
Jest to lokata długoterminowa (minimum rok) skierowana do osób zamożnych. W tego typu lokacie odsetki nie są zwracane wraz z kapitałem na konto po upływie umowy, lecz są wypłacane co miesiąc na rachunek klienta. Oprocentowanie takich lokat jest zwykle niższe niż np. w przypadku standardowych lokat terminowych.
Lokata walutowa
Jest to depozyt terminowy prowadzony w walucie obcej. W Polsce najczęściej można spotkać oferty lokat walutowych we franku szwajcarskim, euro, funcie brytyjskim i dolarze. Ten rodzaj lokat ma zazwyczaj dużo niższe oprocentowanie w porównaniu ze standardowymi lokatami w złotówkach.
Lokata overnight
Jest to odmiana lokaty jednodniowej, kierowana głównie do przedsiębiorców. Zakładana na zlecenie klienta. Środki z konta firmowego ponad określony limit trafiają na lokatę nocną a następnego dnia wracają wraz z odsetkami na konto klienta.
Lokata progresywna
Jest to depozyt terminowy, którego oprocentowanie wzrasta w trakcie przebiegu umowy. Prostszymi słowami oznacza to, że np. w pierwszym miesiącu trwania umowy oprocentowanie wynosi 2%, a w kolejnym np. 3% itd. (w zależności od warunków umowy). Zaletą lokat progresywnych jest możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek.
Lokata call
Jest to lokata terminowa zakładana na minimum 2 dni. Lokata call może być bezterminowa – kończy się w momencie wypowiedzenia przez klienta umowy. Po zerwaniu umowy klientowi zostają wypłacone odsetki wraz z środkami wpłaconymi. Minimalna kwota tej lokaty to 10 000zł.
Oprócz powyżej opisanych lokat istnieją inne możliwości lokowania swoich oszczędności – np. inwestowanie środków pieniężnych w złoto. Można także założyć lokatę dla dziecka która ma zapewnić mu lepszy start.
Jeśli chodzi o wybór idealnej lokaty to jest to kwestia mocno indywidualna
(porównanie lokat w DirectMoney). Wszystko zależy od kwoty jaką posiadamy, tego czy możemy ją zamrozić na dłużej czy wolimy jednak mieć stały dostęp do środków pieniężnych. Najważniejszą kwestią jest przestudiowanie dokładnie umowy z bankiem zanim postanowimy powierzyć mu nasze oszczędności.