Pomnażanie majątku to niezwykle trudna sztuka. Wymaga nie tylko wiedzy, ale i obrania strategii pozwalającej na realizację założonych sobie celów. Bez względu na obraną strategię, warto pomyśleć o uwzględnieniu w portfelu inwestycyjnym złota, które skutecznie obniży poziom ryzyka i zabezpieczy majątek przed utratą wartości w przypadku giełdowych zawirowań. Co jeszcze skłania do inwestycji w złoto?
Od czego zależy cena złota?
Czynników wpływających na cenę złota jest wiele. Do podstawowych zalicza się niewątpliwie ścierające się ze sobą iły popytu i podaży. Popyt na złoto, zgłaszany w głównej mierze przez inwestorów indywidualnych, banki centralne, przemysł i przedstawicieli branży jubilerskiej, utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Zgoła odmiennie przedstawia się sytuacja z podażą. Kurczące się zasoby złóż, brak kolejnych odkryć oraz rosnące koszty wydobycia sprawiają, że kurs złota zaczyna coraz częściej z tych powodów rosnąć. Naturalnie popyt i podaż to nie jedyne czynniki, które mają wpływ na kształtowanie się ceny złota. Bardzo duże znaczenie mają również: bieżąca sytuacja polityczna (np. toczące się konflikty zbrojne) czy bieżąca sytuacja gospodarcza (np. zawirowania na rynkach finansowych). Wskazać należy również na zależność wiążącą cenę złota z inflacją oraz kursem dolara amerykańskiego. Utrata wartości nabywczej pieniądza , podobnie jak spadek wartości dolara amerykańskiego, skutkują rosnącymi cenami złota.
Dlaczego warto uwzględnić złoto w portfelu inwestycyjnym?
Głównym argumentem przemawiającym na korzyść uwzględnienia złota w portfelu inwestycyjnym jest jego odporność na polityczno-gospodarcze zawirowania, co skutecznie pozwala redukować ryzyko inwestycji. Jakie jeszcze czynniki przemawiają na korzyść złota?
Przechowywanie wartości majątku;
Z uwagi na fakt, iż złoto występuje w przyrodzie w ograniczonej ilości, uważane jest za najlepszy sposób na ochronę posiadanego majątku przez dewaluacją czy inflacją. W przeciwieństwie do innych środków płatniczych, złota nie można „dodrukować” ani też skutecznie zwiększyć jego podaży. Mając na uwadze kurczące się zasoby szlachetnego kruszcu i stale wysoki popyt na złoto, można wnioskować, że cena złota w dłuższej perspektywie czasu istotnie wzrośnie.
Dywersyfikacja;
Posiadanie złota w portfelu inwestycyjnym jest również rozsądne z punktu widzenia dywersyfikacji, a więc różnicowania aktywów. Aktualna cena złota nie jest powiązana z kursami akcji i innymi klasami aktywów, dzięki czemu pozwala skutecznie redukować poziom ryzyka portfela inwestycyjnego.
Perspektywy wzrostu;
O ile popyt zgłaszany przez inwestorów indywidualnych, banki centralne oraz przedstawicieli branży jubilerskiej jest względnie stały, o tyle w dłuższej perspektywie czasu bardzo prawdopodobny jest wzrost zapotrzebowania na złoto zgłaszane przez przemysł elektroniczny czy chociażby medycynę. Przy kurczących się złożach kruszcu perspektywy wzrostu rysują się zatem bardzo optymistycznie.
Jak korzystnie inwestować w złoto?
O ile uwzględnienie złota w portfelu inwestycyjnym niesie za sobą wiele korzyści, o tyle stopa zwrotu z takiej inwestycji zależeć będzie od decyzji podejmowanych przez inwestora. Jak inwestować w złoto, by nie stracić? Ogólna zasada mówi: kup tanio i sprzedaj jak najdrożej. Najlepszy moment na sprzedaż to niewątpliwie okres dużych spadków na międzynarodowych rynkach finansowych, bowiem w takich uwarunkowaniach kurs złota szybuje w górę. Sztuką jest jednak zidentyfikowanie najlepszego momentu na zakup złota.
Sposobów na uniknięcie nierozsądnych z ekonomicznego punktu widzenia decyzji jest co najmniej kilka. Inwestorzy bez doświadczenia mogą chociażby posiłkować się analizami i komentarzami ekspertów, które znaleźć można chociażby na stronie Mennicy Polskiej (https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota). Tego typu wskazówki niewątpliwie wiele ułatwiają i zwracają uwagę inwestora na aspekty, których sam nie rozważał chociażby przez brak wiedzy czy doświadczenia.
Alternatywnym sposobem działania może również być wykorzystanie znanej inwestorom giełdowym zasady średniej ceny. Kupując systematycznie złoto w niewielkich ilościach, można uchronić się przed zakupem w okresie, kiedy ceny znajduje się na bardzo wysokich poziomach i oszczędzić sobie tym samym niełatwej decyzji o zainwestowaniu większej kwoty jednorazowo. Bardzo często decydując się na systematyczne kupowanie złota, można liczyć na pewne rabaty, które dodatkowo wpływają na zyskowność całego przedsięwzięcia.
O czym jeszcze pamiętać, decydując się na inwestycję w szlachetny kruszec? Niewątpliwie o kupowaniu złota w autoryzowanych punktach sprzedaży – np. Mennicy Polskiej, będącej jedynym producentem złota inwestycyjnego w Polsce, bądź też w bankach, które pełnią rolę dystrybutorów szlachetnego kruszcu. Zakup złota po niezwykle okazyjnej cenie lub od osoby fizycznej, wiąże się z dużym ryzykiem, które może się finalnie zakończyć nie zabezpieczeniem wartości zgromadzonego majątku, ale jego całkowitą utratą.