Pożyczki społecznościowe to nowość na polskim rynku finansowym, wciąż jednak niedoceniana przez wielu inwestorów, przedsiębiorców oraz osoby fizyczne. To naprawdę interesujący instrument finansowy i świetna alternatywa dla ofert banków komercyjnych i firm pożyczkowych, z której skorzystać może bardzo szeroka grupa odbiorców. W czym tkwi fenomen pożyczek społecznościowych?
Początki social lendingu
Pierwszą platformą zajmującą się pożyczkami społecznościowymi (ang. social lending) był angielski serwis Zopa (Zone Of Possible Agreements), założony w 2005 roku. Sukces tego portalu sprawił, że nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również na całym świecie zaczęły powstawać podobne platformy zajmujące się social lendingiem (np. Assetz Capital, Funding Circle, Welesley czy Ratesetter w UK, Lending Club w USA, Smartika we Włoszech, Auxmoney w Niemczech). W Polsce jednym z najszybciej rozwijających się portali obsługujących pożyczki społecznościowe jest obecnie InvestPartners.pl.
Realna pomoc i dodatkowy zysk
Pożyczki społecznościowe to jeden z atrakcyjnych sposobów udostępniania pieniędzy w internecie, z którego, niestety, rzadko korzystamy. To błąd! Dzięki temu instrumentowi można nie tylko zarobić, ale również wesprzeć finansowo drugą osobę w realizacji jej celów inwestycyjnych. Pożyczki prywatne eliminują pośrednictwo jakichkolwiek instytucji finansowych (np. banków czy firm pożyczkowych.
Pożyczkobiorca, inwestor, portal internetowy
Procedura pożyczania pieniędzy poprzez platformę internetową jest mało skomplikowana, szybka, tania oraz bezpieczna dla obu stron transakcji. Osoby ubiegające się o finansowanie w ramach prywatnej pożyczki, prezentują w serwisie swoje projekty, na które zbierają określone fundusze. Rolą inwestorów jest samodzielne wybranie tych ofert, które ich zdaniem przyniosą największy zysk, i udzielenie wsparcia finansowego na ich realizację. Zadaniem portalu social lendingowego jest łączenie pożyczkobiorców z inwestorami oraz pośredniczenie w zawarciu umowy. Portal pożyczek społecznościowych zarabia wyłącznie na prowizjach za przeprowadzone transakcje, w których pośredniczył. W ogólnym rozrachunku inwestorowi przyniesie to wyższą stopę zwrotu niż standardowa lokata bankowa.
Korzyści z social lendingu
Pożyczka społecznościowa to idealne rozwiązanie dla osób mających interesujący pomysł inwestycyjny, szukających finansowania w krótkim okresie czasu oraz posiadających odpowiednie zabezpieczenie w postaci np. nieruchomości. Social lending to dla pożyczkobiorcy doskonała alternatywa dla ofert bankowych i pozabankowych, a także możliwość indywidualnego określenia warunków zobowiązania. Dla inwestora natomiast to idealny sposób na dodatkowy dochód.
Przeczytaj również:
Czym są pożyczki społecznościowe dla firm?