Serwis finansosfera.pl przedstawia krótki research po lokatach ze zmienną stawką oprocentowania, które to charakteryzują się pewnego rodzaju nieprzewidywalnością, gdyż wysokość oprocentowania może ulec zmianie w każdej chwili prowadzenia takiego rachunku lokaty. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy. Do plusów na pewno zaliczyć możemy sytuację, w której założyliśmy lokatę na rok czasu i w momencie jej trwania bank np. dwukrotnie podniósł wysokość jej oprocentowania.
Do minusów ? przykład, kiedy w tym samym czasie bank obniżył dwukrotnie stawkę oprocentowania. Dla porównania, możemy sobie założyć, że w tym samym czasie mieliśmy założoną lokatę o stałym oprocentowaniu, czyli w okresie jej trwania bank nie mógł nam zmienić stawek oprocentowania. W momencie gdy na lokacie zmiennej bank nam podnosił oprocentowanie to zyskiwaliśmy w stosunku do stałej stopy oprocentowania, w przypadku jednak gdy bank obniżał stopy procentowe zyskać można byłe więcej na lokacie o stałym oprocentowaniu.
Zakładając zatem lokatę o zmiennym oprocentowaniu musimy patrzeć na trend rynku, czyli międzybankową stawkę WIBOR i jej notowania, ale również przede wszystkim stawki stóp oprocentowania ustalanego przez Narodowy Bank Polski. w jakiej obecnie jest tendencji. Jeżeli spadkowa, to oczywiście powinniśmy decydować się na lokatę o stałym oprocentowaniu, ale jeżeli wzrostowa, to warto zaryzykować i czekać na kolejne podwyżki stóp procentowych.
Zestawieni pokazuje 5 najkorzystniejszych ofert ulokowania kwoty 10 tysięcy złotych na lokatę o oprocentowaniu zmiennym, na okres 6 miesięcy. Wynik pokazuje zysk, jaki osiągniemy na zakończenie terminu lokaty. Musimy pamiętać jednak, że w każdym momencie trwania umowy bank może zmienić stawki oprocentowania co spowoduje zmianę kwoty uzyskanego przychodu.
Czerwiec, to dobry moment do założenie 6-miesiecznej lokaty, której koniec trwania będzie miał miejsce w grudniu, co pozwoli zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć na prezenty dla najbliższych osób, bez dodatkowego stresu związanego z dużym, jednorazowym wydatkiem.
Poniżej wykaz lokat jednodniowych o zmiennym oprocentowaniu znajdujące się w aktualnej ofercie banków. Dużym atutem lokat jednodniowych jest fakt możliwości zerwania lokaty każdego dnia bez żadnych dodatkowych konsekwencji, co z pewnością służy przypadkom, w których potrzebujemy nasze oszczędności z dnia na dzień i możemy z nich skorzystać bez dodatkowych obwarowań umownych.
Najwyżej oprocentowaną lokatą mogą pochwalić się Bank Spółdzielczy BPS ze swoją “Lokatą podwójną krótką” oraz Toyota Bank z “Planem depozytowym +19”, w których to przypadkach, dzienny zysk z ulokowanej kwoty 10 tysięcy złotych jest równy 1,11 PLN. Niewiele gorsze warunki znajdziemy w BOŚ Banku i Banku BZ WBK.
Lokaty jednodniowe to dobre rozwiązanie dla osób, które mają trochę wolnych zasobów w postaci oszczędności, ale nie chcą lub nie mogą zamrażać ich na dłuższy okres czasu w ramach lokaty terminowej. Lokata jednodniowa charakteryzuje się codzienną kapitalizacją odsetek, co pozwala deponującemu środki na uniknięcie tzw. podatku Belki, czyli 19% podatku dochodowego od wypracowanych zysków.
Którego banku lokaty są najlepsze – sprawdź i wybierz najlepszą ofertę
W rzeczywistości sprawia to, że podawane w tych przypadkach oprocentowanie, jest stawką netto (bez konieczności odprowadzania podatku) i wysokością wypracowanego zysku znacznie przewyższa stawki oprocentowania lokat z określonym czasem kapitalizacji odsetek (inny niż jednodniowy). Dla przykładu ; Lokata o stawce oprocentowania 5% w skali roku, wypracuje w ciągu miesiąca identyczny zysk, jak lokata z oprocentowaniem 6,2 % w skali roku z miesięcznym cyklem kapitalizacji odsetek.
opracowanie
Rafał Tomkowicz
www.Finansosfera.pl
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com