Możliwość zaciągania kredytów to dla wielu osób sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych, np. na spełnienie marzeń o zagranicznej podróży czy jedyne rozwiązanie, by sfinansować wydatki – zarówno te bieżące, jak i związane z nagłym zdarzeniem losowym.
Problem jednak pojawia się wówczas, gdy łączna wysokość comiesięcznego zobowiązania powoli zbliża się do wysokości miesięcznego domowego budżetu. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zmniejszenie rat. Jak tego dokonać?
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez BIK, w 2014 roku Polacy zaciągnęli kredyty na łączną sumę 77,8 mld złotych. Natomiast w II kwartale 2015 roku sumaryczna kwota wyniosła 20 360 mln złotych w przypadku samych kredytów konsumpcyjnych. Do tego dochodzą jeszcze najczęściej zadłużenia na karcie kredytowej (7 mld złotych), w wykorzystanych liniach kredytowych (6 mld złotych) oraz w ramach zaciągniętych kredytów mieszkaniowych (130 mld złotych). W takiej sytuacji, chcąc płacić mniejszą ratę kredytu, warto sięgnąć po rozwiązanie, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Kalkulator internetowy pozwoli przeprowadzić wstępną analizę szacunkową, na podstawie której zostanie wyliczona (orientacyjne) wysokość nowej comiesięcznej raty.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to oferta banków skierowana do osób posiadających na swoim koncie wiele zobowiązań kredytowych. Mogą to być między innymi: kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty w ramach sprzedaży ratalnej, linie kredytowe w rachunku bankowym, kredyty mieszkaniowe czy zadłużenie na kartach kredytowych. Kredyty konsolidacyjne pozwalają na zamianę kilku kredytów w jeden – z niższą ratą dostosowaną do aktualnego stanu finansów kredytobiorcy.
Jak to wygląda w praktyce?
Wybrany bank oferuje ci kredyt na atrakcyjnych warunkach, w ramach którego spłacasz dotychczasowe zobowiązania. W ten sposób zamiast kilku rat, uiszczasz tylko jedną – w tym banku, w którym zaciągnąłeś kredyt konsolidacyjny. Atutem takiego rozwiązania jest niższa rata – związana z niższym oprocentowaniem oraz wydłużonym okresem kredytowania. Zwykle jednak, by konsolidacja zobowiązań bankowych była możliwa, koniecznością jest posiadanie zabezpieczenia – najczęściej jest to hipoteka nałożona na nieruchomość.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak będzie przedstawiać się – pod względem finansowym – kredyt konsolidacyjny, kalkulator internetowy to narzędzie, z którego warto skorzystać. Udostępniany na stronach www konkretnych banków, pomoże wstępnie oszacować wszelkie koszty.
Kredyt konsolidacyjny to nie wszystko
Załóżmy, że decydujesz się na kredyt konsolidacyjny – kalkulator pokazał bowiem, iż miesięczna rata będzie niższa o kilkaset złotych. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, poznaj alternatywne rozwiązanie.
Chcąc zmniejszyć wysokość comiesięcznej raty, możesz negocjować z bankiem np. o obniżenie oprocentowania czy wydłużenie okresu kredytowania. W pierwszym przypadku będziesz płacić mniejsze odsetki, co przełoży się na niższą ratę (w części odsetkowej). W drugim przypadku zadłużenie zostanie rozłożone na większą liczbę rat – będziesz płacić mniej co miesiąc, jednak sumaryczne koszty kredytu będą wyższe (im więcej rat, tym więcej odsetek do zapłaty).
Zastanów się więc, które rozwiązanie bardziej ci odpowiada: kredyt konsolidacyjny czy może negocjacje z bankiem.
Materiał Prasowy